• Головна
  • Керівники поліції Донеччини та Приватбанку розповіли про нові види шахрайства та як від них захиститися
13:53, 16 червня 2017 р.

Керівники поліції Донеччини та Приватбанку розповіли про нові види шахрайства та як від них захиститися

Сьогодні в обласному главку поліції відбувся спільний брифінг заступника голови Нацполіції В’ячеслава Аброськіна та директора Східного регіонального управління «Приватбанку» Едуарда Мізіна з питань протидії «банківському» шахрайству.

Саме цей вид шахрайських дій на сьогодні є найпопулярнішим у злочинців по всій Україні. Зокрема, на Донеччині з початку року зареєстровано 1059 шахрайств, понад 600 з них з них - скоєні з використанням банківських або електронних платіжних систем та інтернету. Жертвами аферистів стають власники пластикових карток різних банків. Аби виманити у жертви інформацію, яка відкриє доступ до її банківського рахунку, злочинці найчастіше представляються співробітниками банку.

Для вирішення проблеми керівництво поліції Донецької області та представники банку провели нараду, на якій обговорили посилення взаємодії у сфері захисту населення від шахрайських посягань, після чого вийшли до журналістів.

Мета заходу – «обеззброїти» аферистів, зробивши нові шахрайські схеми відомими широкому загалу, натомість «озброїти» людей необхідними знаннями, які допоможуть не потрапити на гачок злочинців та захистити власні кошти.

Учасники брифінгу розповіли про основні прийоми злочинців, а також розробки поліції та банку з протидії та попередження шахрайств.

В’ячеслав Аброськін зазначив, що однією з причин такого числа шахрайств з банківськими картками є неуважність громадян до дотримання договірних умов, які вони підписують, та рекомендацій банку, отримуючи картки.

- Люди, не розуміючи небезпеки, добровільно називають свої персональні дані, а потім з їх рахунків «випаровуються» грошові кошти. Розкривати такі злочини важко, потрібна значна робота, в розкритті задіяна дуже велика кількість людей, використовуються інформаційні технології. Знайти людину, яка знаходиться сама у Донецькій, Закарпатській, Одеській областях, а посередник знімає гроші в Херсонській, Запорізькій області, складно, - підкреслив В’ячеслав Аброськін.

Генерал озвучив ще низку проблемних питань, які сприяють зростанню «банківських» шахрайств. Зокрема це продаж банківських карток з прив’язкою до сім-карт, які можна купити в інтернеті усього за 200 гривень. Розуміючи, що це заготовки для здійснення злочинних схеми, банки відстежують такі факти та блокують картки, але до цього моменту злочинець нерідко встигає «обчистити» кілька чужих рахунків.

Директор Східного регіонального управління «Приватбанку» Едуард Мізін відзначив спільну роботу поліції та банківської установи у напрямку попередження шахрайств. Затримавши злочинця та встановивши схему, за який він діяв, поліція інформує банк, який розроблює додаткові заходи безпеки для захисту рахунків клієнтів - таким чином, в цьому році попереджено більше тисячі випадків.

- Наголошую, співробітники банку ніколи не вимагають по телефону від клієнтів персональні дані для ідентифікації - пін-код та інші. Це особисті дані клієнта, про які співробітники банку не мають права навіть питати, - підкреслив Едуард Мізін.

Участь у брифінгу також взяли експерти поліції та банку, які розповіли про найсвіжіші схеми шахраїв.

Начальник оперативно-пошукового відділу управління карного розшуку Дмитро Ногін, який безпосередньо займається документуванням таких злочинів, зазначив, що найпопулярнішими «розводами» є купівля або продаж товарів за заниженими цінами через інтернет-сайти (391 факти) та крадіжки коштів з банківських карток (271).

За словами поліцейського, основою будь-якого шахрайства є доступ до персональних даних людини. Отримавши їх у відкритому доступі на сайтах оголошень чи у соцмережах або у розмові з людиною, шахрай отримує доступ до рахунку.

- Буває так, що потерпілий, у якого попали гроші з карти, приходить до поліції і каже – «мені ніхто не дзвонив». Але перед цим йому дзвонив хлопець, який хотів купити коляску, яку він продає. Злочинець з’ясував номер карти та здійснив операцію, але йому потрібен код підтвердження, тому він каже «виникла складність, заблоковано рахунок, вам прийде смс, аби розблокувати платіж». Потерпілий чекає на смс, щоб розблокувати платіж, а насправді отримує смс про підтвердження переводу грошей з рахунку, - застерігає Дмитро Ногін.

Найголовніше, що рекомендує експерт, - не прив’язувати номер до сторінок в інтернеті та усі питання вирішувати у відділенні банку.

З початку року поліція притягнула до відповідальності шахраїв по 122 кримінальним провадженням. Але більшість зі злочинців вже перебувають у місцях позбавлення волі, але це не звільнить їх від покарання, хоча процедура більш тривала.

- Багато з цих осіб знаходяться на тимчасово окупованій території і тамтешня адміністрація всіляко сприяє роботі цих «товаришів», допомагає їм вчиняти такі злочини, маючи з цього немалий прибуток, - зазначив Дмитро Ногін.

Ще одна розповсюджена схема - «листи щастя», які приходять про виграш якихось білетів в кіно, театр.

- Вони просто пропонують перейти за посиланням та зареєструватися. Ви зареєструвалися і в результаті ви ніяких квитків не отримали, дані ви свої шахраям вже оголосили, карткою вашою скористалися і гроші зняли. Переходячи за посиланням, ви можете банально заразити свій комп’ютер вірусом, який, коли ви будете заходити в мобільний додаток, буде передавати пароль і номер вашого телефону вже шахраям на ком’ютер, - зазначив головний спеціаліст по захисту банківських технологій служби безпеки «Приватбанку» Денис Комарков, закликавши людей користуватися перевіреними антивірусними програмами.

Генерал Аброськін, який сам стикався з шахрайством, відзначив, що якщо надходить такий дзвінок, треба – не соромитися та негайно набирати поліцію та інформувати банк.

- Якщо ми з вами разом подамо приклад і винесемо це питання на обговорення та донесемо це до людей,і ми допоможемо людям зберегти свої заощадження на рахунках.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#шахраї
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Останні новини
live comments feed...