Спираючись на чотири роки досвіду використання системи ProZorro, можна констатувати її значну ефективність у боротьбі з проявами тендерної корупції. Електронні торги докорінно змінили галузь та створили прозоре середовище для побудови принципово нової екосистеми бізнесу.

Проте довгий час залишалася невирішеною одна проблема — малі, допорогові закупівлі, на суми, менші від 200 000 гривень. Саме вони не мали окремого функціоналу та були не у повній мірі контрольовані. Все змінилось із початком роботи офіційного онлайн-магазину для державних організаторів — ProZorro Market.

Як працює маркетплейс для держзамовників

Існувала основна мета — дати державним органам інструмент, за допомогою якого вони перекриють потреби у невеликих обсягах закупівель, дотримуючись всіх принципів публічного проведення тендерів. Адже не дуже зручно здійснювати торги звичайні торги, бажаючи купити канцелярського приладдя та офісного паперу усього на кілька тисяч гривень. Стандартна процедура публічних закупівель Прозорро занадто довга, від оголошення планів до постачання проходить 1-2 місяця мінімум.

Було вирішено скористатись прикладом приватних інтернет-магазинів, якими щодня користуються мільйони людей по усьому світові. Зрештою, державний замовник за таких обсягів закупівлі не сильно відрізняється від приватного. Отже, новий сервіс мав надавати технічну можливість купувати так само легко, як і на популярних маркетплейсах. Організатору достатньо пройти просту процедуру:

  1. Знайти товар в каталозі на електронному майданчику.
  2. Додати його до власного кошика.
  3. Натиснути кнопку «Замовити».

Після цього запит надходить до постачальника, який пройшов попередню кваліфікацію у системі. Протягом максимум двох діб надається відповідь щодо готовності виконати замовлення. У разі згоди — товар надходить протягом тижня, а не кількох місяців.

Як долучитись до списку постачальників

Перш за все, потрібно буде зареєструватись у системі ProZorro й пройти кваліфікацію. Також, в залежності від того, які саме товари постачальник хоче продавати за допомогою Е-каталогів, потрібно буде узгодити роботу з одним із адміністраторів сервісу:

  1. ДП «Медичні закупівлі України» — для продавців фармацевтичної продукції та медичних матеріалів.
  2. ДП «Професійні закупівлі» — для продавців решти товарів, представлених на сторінках ProZorro Market.

Наповнення каталогу власними товарними позиціями та їхня актуалізація здійснюються вже безпосередньо через особистий кабінет учасника на електронного торговельному майданчику.