Віскі – це тип дистилятів, традиційний для Шотландії, Ірландії та США, який отримують з ячменю та інших зернових культур: кукурудзи, пшениці, жита, а іноді навіть вівса. Хоча останній використовують більше як смакову добавку, ніж як основну сировину. Але водночас назв і категорій віскі дуже багато: сингл, блендед, грейн. Розбираємось, у чому їхня особливість і як відрізнити купажований віскі Баллантайнс від звичайного. Image

Технологія виробництва

Щоб отримати дистилят із твердої сировини (зерна), на відміну від винограду чи фруктів, його необхідно замочити. Це запускає процес розщеплення складних цукрів та готує сировину до ферментації. Але, наприклад, ячмінь до замочування вимагає ще й пророщування, а потім сушіння — усе це процес солодження, що дало назву окремій категорії солодового віскі («молт»). Після бродіння, під час якого виробляється спирт, алкогольну рідину переганяють. Традиційно для цього використовують мідні куби або колони, а сама дистиляція проходить кілька разів до напою оптимальної міцності. Наприкінці його буде розведено до споживчої міцності з рівнем спирту близько 40%. Якщо потрібний купажований віскі, тоді додатково поєднують кілька типів спиртів із різної сировини або місця виробництва.

Види віскі

Незважаючи на те, що в різних країнах виробництва, від Америки до Індії, для віскі є різні найменування, існують три основні міжнародні категорії:

  1. солодовий;
  2. бурбон;
  3. купажований.

Солодовий віскі роблять лише з солодженого ячменю. Позначення Single Malt на етикетці вказуватиме на одну винокурню, де отримали дистилят, а Blended Malt — на кілька місць виробництва в межах країни, але тільки з солоду. Бурбон є видом кукурудзяного віскі, поширений у США в штатах Кентуккі і Теннессі. Це варіант зернового віскі, який у всіх інших випадках називають сировиною: кукурудзяний (corn whiskey), житній (rye whiskey), пшеничний (wheat whiskey) тощо. Всі ці сорти представлені в каталозі маркету важливих штук МАУДАУ.

Категорії купажованого віскі

У Шотландії такий віскі називається Blended і є солодовим (single або blended) із додаванням одного або декількох зернових. В Ірландії, де культура віскі не менш старовинна, той самий стиль матиме назву Blended Irish Whiskey, і в його основі завжди ячмінь. У США поширені віскі не з ячменю (солоду), а з кукурудзи, але є цікаві купажовані стилі на кшталт Rye Malt Whiskey, тобто солодовий житній. Оскільки це суміш із двох типів спиртів, такий віскі вже може вважатися змішаним, хоч і не позначається на етикетці як blended. У країнах Азії (Індія, Японія, Китай, Тайвань) виробництво зернових дистилятів також розвинене, і є багато напоїв на основі ячменю з додаванням іншої сировини, тобто купажованих віскі з маркуванням Blended або Blended Malt. Знаючи ази класифікації віскі, буде нескладно вибрати улюблений сорт.