«…Це були люди із полум’яними поглядами» - в ДонНТУ Красноармейска прошел Урок памяти, посвященный событиям студенческой «Революции на граните»

Вчера, 22 октября, для студентов ДонНТУ Красноармейска прошел увлекательный исторический экскурс о событиях, значимых и важных для независимости Украины. Речь шла о масштабной студенческой «Революции на граните», которой в этом году исполняется 25 лет.

«Ця тема особисто для мене є дуже важливою. На початку «Революції на граніті» я вже, нажаль, не була студенткою Київського університету і жила в Донецьку. Але періодично столицю України я відвідувала. Тому змогла побачити масштаби «Революції…» на власні очі, - поделилась с присутствующими на информационном мероприятии студентами директор научно-технической библиотеки ДонНТУ Красноармейска Анна Петрова, проводившая Урок памяти. – Цей студентський протест має дуже велике значення для незалежності України. Особливо – для сьогодення, коли революційні дії продовжуються.

Для того, щоб зрозуміти важливість жовтневого студентського повстання та мужність його учасників, треба подивитись на тогочасний владний диктат. У той час не було тієї свободи, яку ми маємо сьогодні. Не було незалежних ЗМІ та масових комунікацій. За рік до подій у Києві подібна студентська революція відбулася у Пекіні, яку було дуже жорстоко припинено за допомогою військової техніки. Навіть сьогодні ніхто не може з упевненістю назвати кількість студентів, які там загинули 25 років тому.

Тоді, у часи УРСР, існувала «Українська студентська спілка». Молоді люди, що були її учасниками, збиралися, вивчали українську культуру, спілкувалися і думали про незалежність України, бо жити при Радянському Союзі студенти більше не могли.

Подіями, що призвели до «Революції на граніті», стали початок економічної кризи у 1989 році та сумнозвісні вибори до Верховної Ради роком пізніше. Так, тоді була підписана декларація «Про державний суверенітет», але жодних позитивних змін після підписання не відбувалось.

Саме це спонукало студентів до революційних дій. Молодь, зібравшись на початку жовтня у Києві, оголосила про початок страйку та голодування. Вже пізніше ця масштабна акція протесту отримала свою історичну назву – «Революція на граніті».

До студентської молоді свої протести у вересні почали шахтарі у Луганську. Напруга поступово зростала. 2 жовтня кілька десятків студентів зібралися на площі Жовтневої революції (зараз – майдан Незалежності) і вирішили, незважаючи на заборони влади, страйкувати і виступити зі своїми умовами.

Відчайдушний і сміливий крок українських студентів підтримали дуже багато місцевих жителів. І з кожним днем, починаючи з 2 жовтня, незадоволених політикою УРСР ставало все більше.

Студентів, які розпочали «Революцію на граніті», намагались залякувати. Їм погрожували. Їх закликали залишити площу. Але жоден із протестуючих, вирішивши для себе йти до кінця, не піддався на вмовляння влади.

Студенти почали голодування. Разом із ними на площі були присутні й лікарі, які зголосилися слідкувати за станом революціонерів. Медики констатували, що, не дивлячись на поганий стан багатьох страйкуючих через тривале голодування, жоден студент не відмовився залишити площу.

Головними умовами студентів були відставка Голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масоли, який не проводив жодних реформ, вибори у Верховну Раду на багатопартійній основі та відмова від підписання нового союзного договору.

Коли депутатам ВР казали про те, що студентам, які голодують на площі, дійсно погано, комуністи не вірили в це та реготали. 11-12 жовтня «Революцію на граніті» почали підтримувати не тільки студенти – до тих, хто жадав змін у країні, приєдналися усі вищі навчальні заклади Києва. Навіть декілька депутатів Верховної Ради врешті-решт приєдналися до страйку і почали голодування разом із студентами.

12-17 жовтня для революціонерів почалися найважливіші події. Верховна Рада, зрозумівши усю масштабність студентської акції протесту, вирішила піти на перемовини. 17 жовтня, під тиском громадських організацій, молоді та опозиційних сил у ВР, депутати були вимушені розглянути студентські вимоги та задовольнити їх більшу частину. Гарантом цього стала постанова «Про розгляд вимог студентів, які проводять голодування у місті Києві 2 жовтня 1990 року», прийнята комісією ВР.

17 жовтня стало днем перемоги «Революції на граніті». Ця подія стала дійсно унікальною, оскільки в інших країнах студентів серед революціонерів не було майже ніколи. На жаль, у політиків забракло сили, аби підхопити й продовжити цю революцію.

До перемог студентства у «Революції…» 1990 року можна віднести проведення референдуму, у рамках якого виявилося, що 95% людей більше не хотіли жити в Радянському Союзі, та заборона діяльності комуністичної партії на деякий час» - отметила Анна Алексеевна.

По завершении лекции студенты ДонНТУ Красноармейска посмотрели документальный фильм, посвященный знаковым для Украины событиям «Революции на граните». «Коли люди приходили на площу для того, щоб нас підтримати, вони приносили із собою їжу, аби нагодувати студентство. Але як тільки кияни дізнавались про те, що ми голодуємо, вони просто питали: «Що вам принести?». А ми просили їх принести якісь теплі речі. І люди приносили. Особливо ми були вдячні за тепле взуття, бо, знаходячись на площі у жовтні, дуже мерзли. Ця підтримка для нас була неймовірно важлива» - рассказывал в документальном фильме, посвященном «Революции…», ее непосредственный участник – председатель студенческого братства Львовского политехнического института Андрей Салюк.

«Багато студентів питає: «А що власне я можу зробити? Я лише маленька людина…». Це не так. Студенти – інтелектуальна еліта. І тільки у силах молоді змінити сьогодення. Вам продовжувати цю революцію. Будемо боротися разом!» - подвела итог мероприятия Анна Петрова.

Студенты поддержали директора научно-технической библиотеки ДонНТУ Красноармейска бурными аплодисментами.

Красноармейск ДонНТУ "Революция на граните" студенчество
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
Партия «Порядок» и Леонид Байсаров — лидеры по рейтингу доверия у избирателей Покровска и Мирнограда. По заказу Фонда «Украинская политика»/UP Foundation, в Покровске и Мирнограде проведено исследование общественного мнения на предмет отношения к политическим партиям, участвующим в местных выборах. Безусловным лидером предпочтений избирателей оказалась партия «Порядок», ей доверяют 38% жителей Покровска и 31,3% жителей Мирнограда. На втором месте – Оппозиц...
Общество
В 2021 году в Украине будет увеличен тариф для семейных врачей на первичную медицинскую помощь. Соответствующую информацию озвучил сегодня, 22 сентября, министр здравоохранения Максим Степанов, пишет «Корреспондент».По словам министра, с 2021 года за каждую заключенную декларацию врач будет получать 710 гривен вместо нынешних 600. Также глава Минздрава отметил, что размер оплаты работы семейного врача будет варьироваться на основании коэффициентов.«Кроме к...
Общество
По інфекційній лікарні м. Мирноград з діагнозом коронавірусна інфекція на лікуванні знаходиться 14 осіб, із них жителів Мирнограда – 3, з підозрою на коронавірусну інфекцію знаходиться 39 осіб, з них жителів Мирнограда –11. Про це у Фейсбук повідомляє Мирноградський міський голова Олександр Брикалов. Кількість хворих госпіталізовано з підозрою на коронавірусну хворобу за добу–6, з них жителів Мирнограда – 2. Кількість хворих у важкому стані – 1 (на апарата...
Общество
Представители Зе!молодежи составили письмо-обращение депутатскому корпусу Покровского городского совета про строительство инновационной площади по архитектурному проекту представителя команды Президента Константина Милютина. Со слов активной молодежи города, площадь Шибанкова является одной из любимых мест отдыха для горожан. Здесь часто гуляют дети, молодые мамы и отдыхают на лавочках люди старшего поколения.«Увидит ли изменения гость Покровска, когда буд...
Общество
Более шести лет Донецкая областная специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва по боксу не имеет своей собственной спортивной базы. Соревнования и тренировки юных спортсменов проходят в основном на территории спортивного комплекса «Металлург». Кроме воспитанников СДЮСШОР на этой же базе проходят тренировки и соревнования детей, занимающихся в Донецкой областной детско-юношеской школе по кикбоксингу, областной комплексной детск...
Общество
Правительство Украины утвердило постановление, регламентирующее организацию и проведение очередных местных выборов в условиях карантина. Соответствующая информация была опубликована на официальной странице ЦИК в Facebook. По данным Комиссии, 25 октября избирателям, помимо паспорта, на участке понадобится медицинская маска. Ее наличие на лице обязательно. Снять можно будет лишь для идентификации личности. Также на входе будет проводиться температурный скрин...
Общество
Відключення водопостачання! У четвер 24 вересня через проведення ремонтних робіт ДТЕК Донецькі електромережі і відключення повітряної лінії 110 кВ "Котляревская - Желанна" з 8.00 до 13.00 буде знеструмлена і зупинена Карлівська фільтрувальна станція. Тимчасово припиниться подача води Покровській, Селидівській та Добропільській групам міст. Водопостачання буде відновлено після подачі напруги, відновлення технологічних процесів на фільтрувальної станції та...
Общество
Государственное бюро расследований сообщило о подозрении начальнику Управления патрульной полиции в Донецкой области за приобретение и хранение боеприпасов без разрешения. Об этом сообщает пресс-служба ГБР. Правоохранители провели санкционированные обыски в служебных кабинетах руководства управления патрульной полиции после задержания командира взвода роты тактико-оперативного реагирования и трех патрульных по подозрению в незаконном обороте наркотиков и п...
Общество
В первую очередь ПЦР-тестирование проводят людям с признаками COVID-19 и пневмонии, в частности госпитализированным пациентам. Об этом сегодня, 22 сентября, во время брифинга сообщил министр здравоохранения Украины Максим Степанов, объясняя, почему некоторые люди ждут своих результатов неделю или больше. «Если говорить о ПЦР-тестировании, то в первую очередь должны проводить тестирование и максимально быстро уведомлять людей, которые имеют признаки коронав...
Ответственный за раздел
Анна Денисенко
Доброго времени суток, уважаемые читатели!
Просим обращаться к редакции сайта с интересующими Вас вопросами. Нам важно знать именно Ваше мнение. Мы работаем для Вас!!!
066-654-64-64
Skype: denisenko_anna25