Спецпроект
14:35, 15 червня 2016 р.
Великий украинец – Евгений Коновалец
Спецпроект
Проект «Великі українці», по инициативе лектора-методиста Центра «Українознавство» Светланы Гавриленко совместно с сайтом «06239.com.ua» продолжается. Сегодня мы предлагаем Вашему вниманию портрет полковника Евгения Коновальца, основателя и лидера Организации Украинских Националистов (ОУН)
Світлана Гавриленко
Великий українець – Євген Коновалець
« Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми , ні заслання , бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців»
Євген Коновалець
Багатовікова історія боротьби українського народу за власну незалежність та державність виявила світові цілу плеяду видатних діячів національновизвольного руху, які на різних історичних етапах ставали лідерами та провідниками нації і брали на свої плечі увесь тягар відповідальності за долю України. Серед постатей загально-національного маштабу ХХ століття виразне місце посідає славне ім`я
Полковника Євгена Коновальця, який усе свідоме життя присвятив служінню Батьківщині, наполегливій та послідовній боротьбі за Українську Державу.
Євген Коновалець був однією з тих постатей, що їх винесла на поверхню життя українська революція, і належав до тих, хто в ході війни та революції росли,дозрівали та розвивались. Одні,що були конь`юктурною революційною появою,зникали так швадко, як і з`являлись. Інші, які були індивідуальностями,залишилися на українській політічній арені незалежно від воєнно-революційного програшу. Євген Коновалець був витвором українского революційного руху, у визвольній війні і сучасником років окупації України її ворогами.
Відоммй українскьий діяч народився у селі Зашків Львівського повіту 14 червня 1891 року. У 1901-09 р.р. навчався в Академічній гімназії у Львові, вивчав юріспруденцію на юридичному факультеті Львівського університету. Зі студентських років Євген вів активну громадсько-політичну діяльність. У 1910-11 р.р він брав участь у боротьбі українстького студенства за українский універсистет у Львові. В 1912 році стає секретарем львівської фалії «Просвіта». Саме в ці молоді роки формуються політичні погляди майбутьного голови Проводу ОУН.
Галицька молодь гаряче і активно прийняла участь у незвичному першому явищі в новітній історії – формуванні українскииї військових частин. Добровольчій легіон Українських Січових Стрільців ( УСС ). Полк в який був мобілізований до Австрійської армії Коновалець під час боїв під легендарною Маківцею у червні 1915 року потрапив у російський полон. 1915-16-березень 1917 років – табір для військовополонених під Царициним. Полонені бачили в ньому людину добродушну, повну енергії , рішучу при тому врівноважену. Оточуючи помічали що він зосереджений на внутрішній важливій думці.
Переломним моментом у житті Євгена як і у багатьох українців стала Лютнева революція 1917 р. в Росії. У вересні 1917 року він втік з табору, добрався до Києва, де став брати активну участь у формуванні Курення Січових Стрільців. Пізніше його вибирають командиром цієї найбоєздатнішої, найдисциплінованішої частини Української Армії.
Курінь, очолений Коновальцем, відзначився у придушенні більшовицького повстання в Києві та в боях проти російської армії Муравьйова, а пізніше в українському наступі та звільненню Києва від Російсько-більшовицьких військ.
Отримавши чин полковника, Євген Коновалець підтримав директорію, як і полковник Андрій Мельник. Коновалець бере участь у зміцнені боєздатності військ Української Народної Республіки (УНР)
Три яскраві особистості того часу : Симон Петлюра,Євген Коновалець, полковник Андрій Мельник. Три постаті – одна ідея. « Прийде час , коли не словами , а ділом будемо з`ясовувати суть невмерущої стрілецької ідеї».- Євген Коновалець.
Потрібність мати професійну українську за духом армію і зараз на часі.
Після трагічної невдачі Визвольних Змагань Євген Коновалець не губить ініціативи , не розгублюється і намагаеться з-за кордону організувати збройне підпілля в Україні. А влітку 1921 року повертається до Львова, щоб особисто розбудувати Українську Військову Організацію (УВО) і керувати її діями. Водночас він готує ґрунт для обєднання всіх націоналістичних групуванньв Україні і позна нею в Організацію Українських Націоналістів ( ОУН ).
Коновалець був не тільки практиком, але й аналітиком і спостерігачем. Тому, збагнувши причину банкрутства тих ідей, на яких базувалася програна українська революція,рішився будувати наступний єтап Визвольних Змагань на основах українського націоналізму.
Полковник Коновалець ніби залишився на все життся молодим і дуже легко знаходив спільну мову з молодими, а також умів зберігати зв`язки і приязень з ветеранами, незалежно від розбіжностей ідейних і партійих.
Як творець і провідник ОУН, що оформилася на Першому Конгресі у Відні в лютому 1929 року, він кинув виклик усім чотирьом окупантам України і негайно приступив до реалізації своїх планів. Його мрією і призначенням було створити міцну і здисципліновану сітку ОУН не тільки на західних, але і на східних та центральних українських землсях. Зважаючи на нові обставини, ОУН формувалася як політична сила, але ніколи не відмовлялася від збройної боротьби. ОУН швидко розбудувалася і заявила про себе активною діяльністю .
Під час поїздки по США і Канаді Полковник сприяв створенню стрілецьких громад. Він ініціював утворення громадських організацій соборницького спрямування у Франції,Німеччині,Австрії,Австралії.....
Його душу завжди грів золотоверхий Київ, і він особисто тримав у своїх руках усі зв`язки. За що і заплатив своїм життям, як перед цим Симон Петлюра у 1926 році в Парижі.
23 травня 1938 року Московська бомба, що ії довгими роками готували кати «іпмперії зла», розшматувала на ротердамський вулиці тіло Великого Сина України.
Тіло - так, але його ідеі, заповіт та дух Незламного Лицаря України стали дороговказом і гордістю української нації. Вони зродили віддані і свідомі покоління патріотів-революціонерів наступних десятилітть.
Слава Великому Українцю Полковнику Євгену Коновальцю !
P.S.
Недавно з`явилася книжка Павла Судоплатова, в якій високий кедебівській діяч повідомляє, що це він під псевдо «Валюх» передав у Роттердамі Коновальцю «пекельну машину», а ще був учасником засідки і вбивства генерала Романа Шухевича. Обвішаний радянськими медалями та орденами, кедебіст Судоплатов канув в безвість, а Український Герой Євген Коновалець живе в нашій пам`яті та наших серцях!
В своїй статті про великого українця я спиралася на матеріали:
- Двухтомник «Золоті імена України»- « Народжені Україною»
Київ 2002 р.
- « Історичній календар» Видано за сриянням міжнародного фонду відродження .
Київ 1997 р.
- Журнал «Самостійна Україна» «Орган Організації Державного Відрождення України» Редакція Україна
01010, Київ, 10 вул. І.Мазепи 8 , 1998 р.
- Журнал « Самостійна Україна»
Світлана Гавриленко, лектор-методист Центру «Українознавство»
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Від музейних колекцій до архітектурних памʼяток: як ЄС допомагає рятувати культурну спадщину України
Партнерський матеріал
09:00
7 листопада
ТОП новини
Спецтема
live comments feed...