«Про намагання московітів побороти українську мову» - Степан Коновальчук

153 роки тому, 18 липня 1863 року в Москві було видано секретний циркуляр про заборону видання книг українською мовою. Цей «документ» підписано тодішнім міністром внутрішніх справ Валуєвим, що і дало назву циркуляру

Взагалі, в Москві дуже боялись і до сих пір бояться української мови і багаторазово намагались її заборонити. (Перелік заборон наведено в додатку.)

Валуєвський циркуляр цікавий тим, що в ньому «геніальна московська думка» сягнула нечуваних висот абстракції, зокрема там написано: (цитата) «ніякої окремої малоросійської мови не було, немає і бути не може». Але в циркулярі є і об’єктивні спостереження, Валуєв наголошував, що (цитата) «більшість самих малоросів закидають сепаратистські задуми, ворожі Росії та погибельні для Малоросії».

Насправді російська мова досить сильно відрізняється від української, в той час як українська має багато спільного з західними сусідами. Наведена нижче таблиця добра тому ілюстрація:

Валуєвський циркуляр не скасовано до сьогоднішнього дня, тому в Москві він є чинним. Більше матеріалів про боротьбу московітів з українською мовою: http://www.istpravda.com.ua/short/2013/07/30/132286/

Додаток: хроніка заборон української мови

1622 — наказ царя Михайла з подання Московського патріарха Філарета спалити в державі всі примірники надрукованого в Україні «Учительного Євангелія» К. Ставровецького.

1690 — засудження й анафема Собору РПЦ на «кіевскія новыя книги» П. Могили, К. Ставровецького, С. Полоцького, Л. Барановича, А. Радзивиловського та інших.

1720 — указ Петра І про заборону книгодрукування українською мовою і вилучення українських текстів з церковних книг.

1729 — наказ Петра ІІ переписати з української мови на російську всі державні постанови і розпорядження.

1763 — указ Катерини II про заборону викладати українською мовою в Києво-Могилянській академії.

1769 — заборона Синоду РПЦ друкувати та використовувати український буквар.

1775 — зруйнування Запорізької Січі та закриття українських шкіл при полкових козацьких канцеляріях.

1832 — реорганізація освіти на Правобережній Україні на загальноімперських засадах із переведенням на російську мову навчання.

1847 — розгром Кирило-Мефодієвського товариства й посилення жорстокого переслідування української мови та культури, заборона найкращих творів Шевченка, Куліша, Костомарова та інших.

1862 — закриття безоплатних недільних українських шкіл для дорослих в підросійській Україні.

1863 — Валуєвський циркуляр про заборону давати цензурний дозвіл на друкування україномовної духовної і популярної освітньої літератури: «ніякої окремої малоросійської мови не було і бути не може».

1864 — прийняття Статуту про початкову школу, за яким навчання має проводитись лише російською мовою.

1870 — роз'яснення міністра освіти Росії Д.Толстого про те, що «кінцевою метою освіти всіх інородців «незаперечне повинно бути обрусіння».

1876 — Емський указ Олександра ІІ про заборону друкування та ввозу з-за кордону будь-якої україномовної літератури, а також про заборону українських сценічних вистав і друкування українських текстів під нотами, тобто народних пісень.

1881 — заборона викладання у народних школах та виголошення церковних проповідей українською мовою.

1884 — заборона Олександром IIІ українських театральних вистав у всіх малоросійських губерніях.

1888 — указ Олександра IIІ про заборону вживання української мови в офіційних установах і хрещення українськими іменами.

1892 — заборона перекладати книжки з російської мови на українську.

1895 — заборона Головного управління в справах друку видавати українські книжки для дітей.

1911 — постанова VII дворянського з'їзду в Москві про виключно російськомовну освіту й неприпустимість вживання інших мов у школах Росії.

1914 — заборона відзначати 100-літній ювілей Тараса Шевченка; указ Миколи ІІ про скасування української преси.

1914, 1916 — кампанії русифікації на Західній Україні; заборона українського слова, освіти, церкви.

1922 — проголошення частиною керівництва ЦК РКП(б) і ЦК КП(б)У «теорії» боротьби в Україні двох культур — міської (російської) та селянської (української), в якій перемогти повинна перша.

1925 — остаточне закриття українського «таємного» університету у Львові

1926 — лист Сталіна «Тов. Кагановичу та іншим членам ПБ ЦК КП(б)У» з санкцією на боротьбу проти «національного ухилу», початок переслідування діячів «українізації».

1933 — телеграма Сталіна про припинення «українізації».

1938 — постанова РНК СРСР і ЦК ВКП(б) «Про обов'язкове вивчення російської мови в школах національних республік і областей», відповідна постанова РНК УРСР і ЦК КП(б)У.

1958 — закріплення у ст. 20 Основ Законодавства СРСР і союзних республік про народну освіту положення про вільний вибір мови навчання; вивчення усіх мов, крім російської, за бажанням батьків учнів.

1970 — наказ про захист дисертацій тільки російською мовою.

1972 — заборона партійними органами відзначати ювілей музею І.Котляревського в Полтаві.

1973 — заборона відзначати ювілей твору І. Котляревського «Енеїда».

1974 — постанова ЦК КПРС «Про підготовку до 50-річчя створення Союзу Радянських Соціалістичних Республік», де вперше проголошується створення «нової історичної спільноти — радянського народу», офіційний курс на денаціоналізацію.

1978 — постанова ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР «Про заходи щодо подальшого вдосконалення вивчення і викладення російської мови в союзних республіках»(«Брежнєвський циркуляр»).

1983 — постанова ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР «Про додаткові заходи з поліпшення вивчення російської мови в загальноосвітніх школах та інших навчальних закладах союзних республік» («Андроповський указ»),

1984 — постанова ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР «Про дальше вдосконалення загальної середньої освіти молоді і поліпшення умов роботи загальноосвітньої школи».

1984 — початок в УРСР виплат підвищеної на 15 % зарплатні вчителям російської мови порівняно з вчителями мови української.

1984 — наказ Міністерства культури СРСР про переведення діловодства в усіх музеях Радянського Союзу на російську мову.

1989 — постанова ЦК КПРС про «законодавче закріплення російської мови як загальнодержавної».

1990 — прийняття Верховною Радою СРСР Закону про мови народів СРСР, де російській мові надавався статус офіційної.

2012 — прийняття Верховною Радою Закон Колесніченка – Ківалова "Про засади державної мовної політики", який загрожує використанню української мови у ключових сферах життя в Україні.

Додаток складено на основі джерела: http://zaxid.net/news/showNews.do?hronika_zaboron_ukrayinskoyi_movi&objectId=1257817

Степан Коновальчук

Валуєвський_циркуляр Валуєв
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
353 просмотра в августе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Реклама
База отдыха «Сруб» Предоставляем к Вашим услугам: полностью укомплектован коттедж со всеми удобствами на 8 спальных мест, закрытую и охраняемую территорию, песчаный пляж с пирсом, мангалы, сауну на дровах, парковку для авто, мини зоопарк с экзотическими птицами, покрытие WI - FI по всей территории. Звоните, бронируйте по указанным номерам. Всегда будем рады Вас видеть! Адрес: с. Доброполье ул. Ленина 209а (на Чапаевском ставке). Телефон: +380503678276;...
Криминал
Вчера, 20-го августа, в ходе аппаратного совещания руководства Мирнограда с начальниками отделов, служб, секторов и управлений и.о. начальника Мирноградского отделения полиции Дмитрий Верецун поведал, как на прошлой неделе (прим. ред. с 13-го по 19-е августа) отработал горотдел. Так, на прошедшей неделе Мирноградским отделом полиции было зарегистрировано 197 заявлений и сообщений про криминальные правонарушения и другие события, по 11 из них нарушителей уд...
Спорт
На прошлой неделе, в Покровске, состоялся полуфинал кубка города Покровска по футболу. О промежуточных результатах и дате проведения финальной игры сайту 06239 рассказал Иван Останин. 14 августа, на стадионе "Авангард" в городе Горняк, состоялась вторая полуфинальная игра между командами "СК им. А.Д. Шведченко" и "Динас". Как мы сообщали ранее, первый матч, который проходил на стадионе "Юность", закончился со счетом 1:1, но, в этот раз футболисты команды "...
Общество
В субботу, 18-го августа, в Мирнограде начались работы по демонтажу аварийного козырька главного входа стадиона "Шахтёр", на котором 26-го августа состоится праздничный концерт, посвященный Дню шахтёра и Дню города.  Так, бригада рабочих уже на протяжении нескольких дней измельчает аварийную конструкцию. Помимо этого, работники коммунальных служб города работают на территории стадиона, дабы подготовить его к самому массовому мероприятию Мирнограда в этом г...
ВОЗМОЖНЫ ИЗМЕНЕНИЯ!
25 и 26 августа, в Покровске пройдет ряд праздничных мероприятий, посвященных Дню города и Дню шахтера. О полном списке мероприятий, времени и месте празднования рассказали в пресс-службе Покровска. Суббота, 25 августа – День города Покровска С 12.00 на стадионе «Олимпиец» будут работать два мобильных надувных бассейна для детей. В 13.00 перед входом в парк «Юбилейный» начнется запись первой из двух телеверсий музыкального шоу «Караоке на майдане» с ведущи...
Культура
Несколько дней назад в Мирнограде начали работу по созданию нового патриотического мурала, который будет нести в себе также и шахтёрскую тематику. Автором рисунка выступает известный специалист в данной сфере, уроженец Мирнограда Роман Минин. Отметим, художники планируют закончить данную работку к празднованию Дня города и Дня шахтёра. Сам же рисунок появится на стене одного из многоэтажных домов по улице Соборной. Добавим, мурал на микрорайоне "Восточный"...
Происшествия
20 августа, в 16:30, на телефон Службы спасения «101» поступило сообщение о утонувшем в городском пруду города Покровска. Об этом сообщают в диспетчерской ГПСО-9.  Бойцы 9-го Государственного пожарно-спасательного отряда, прибывшие на место происшествия, с помощью багра извлекли тело утонувшего мужчины из воды на берег и передали его сотрудникам Национальной полиции для проведения оперативно-следственных действий. От Главного управления привлекалось 3 чело...
Общество
Мэр Покровска Руслан Требушкин вчера, 20 августа, вместе с начальником Покровского отдела полиции Юрием Гречишкиным посетили Винницкий городской совет, где ознакомились с работой муниципальной полиции г.Винница в Ситуационном центре. Об этом в Фейсбук сообщил городской голова Покровска. "Опыт внедрения данного коммунального предприятия оказался чрезвычайно интересным! И Покровску есть что перенимать и что внедрять! Ситуационный центр приятно поразил нас пр...
Общество
За прошедшие сутки, 20 августа, ситуация в районе проведения ООС была напряженной, однако оставалась полностью контролируемой. Противник 23 раза открывал огонь по позициям наших войск, в том числе и с применением запрещенного тяжелого вооружения. Вследствие обстрелов двое наших военнослужащих получили ранения. Об этом сообщает пресс-центр штаба ООС в фейсбук. Российские оккупационные войска вели прицельный огонь из гранатометов, крупнокалиберных пулеметов...
Ответственный за раздел
Анна Денисенко
Доброго времени суток, уважаемые читатели!
Просим обращаться к редакции сайта с интересующими Вас вопросами. Нам важно знать именно Ваше мнение. Мы работаем для Вас!!!
066-654-64-64
Skype: denisenko_anna25