Берестецька битва - боротьба за волю України - Світлана Гавриленко

На сайті 06239 стартує новий проект "Козацькі битви за волю України" лектора-методиста Центру «Українознавство» Світлани Гавриленко. 

«Ой чого ти почорніло,

Зеленеє поле?

--Почорніло я од крові

За вольную волю.

Круг містечка Берестечка

На чотири милі

Мене славні запорожці

Своїм трупом вкрили.»

Тарас Шевченко

Після великих поразок від українських козаків під проводом Богдана Хмельницького польський король Ян Другий Казимир у червневі дні 1651 року, зібравши 150 тисяч жовнірів, вирушив в Україну.

Богдан Хмельницький

Ян Другий Казимир

На заклик Богдана Хмельницького обороняти рідну землю відгукнулися запорожці, реєстрові козаки. Українська армія налічувала майже сто тисяч воїнів. Гетьману довелося найняти 50-тисячний загін татар.

Об‘єднане українське та татарське військо спішно вирушило назустріч ворогові. Дві великі армії зійшлися на широкому полі неподалік Берестечка, що на Волині.

Похожее изображение

28-29 червня 1651 року тривали сутички, у яких відчувалася значна перевага українського війська. Проте 30 червня, коли відбувалася генеральна битва і здавалось, що перемога була вже на боці Хмельницького. Татари несподівано покинули поле бою і почали відступати. Богдан Хмельницький із кількома старшинами кинувся за татарами, намагаючись їх зупинити. Кримчаки не тільки не послухали гетьмана, а й захопили його в полон, продовжуючи відступ. Багато істориків вважають, що хана Іслам-Гірея Третього підкупили золотом польського короля.

Картинки по запросу татари в битві під берестечко

Проте козаки не розгубилися. Під командуванням досвідчених полковників Богуна, Джеджалія, Пушкаренка, Носача, Лободи, вони відступили до болотистих берегів річки Пляшівки, окопали свій табір і зайняли оборону. З трьох сторін їх оточували поляки, а в тилу була річка і непрохідні болота. Польське командування вирішило не виставляти там своїх загонів.

Ці обставини використав Іван Богун, який оперативно був на час відсутності Хмельницького обраний наказним(тимчасовим) гетьманом. У ніч на 10 липня, після 10 діб оборони українська армія під проводом Богуна несподівано для поляків вийшла з оточення, вимостивши кілька вузеньких гребель усім тим, що було в таборі, -- возами, сідлами, кожухами, хмизом, дошками, не жаліючи навіть гармат. Козацькі ар‘єргарди прикривали відступ, показуючи чудеса героїзму, мужності та відваги.

Картинки по запросу битва при берестечко

Незважаючи на великі втрати(під Берестечком загинули майже десять тисяч козаків та повстанців, українська армія не була знищена.

Вона вже через кілька місяців знову вела бої із польською шляхтою. Один із прикладів відсічі загарбникам був бій під стінами Білої Церкви. Перемога козаків тут була настільки серйозною, що Ян-Казимир погодився на мирні переговори і підписання Білоцерківської угоди.

На початку 20-того століття на Берестецькому полі на народні кошти було споруджено величний пам‘ятник героям битви –храм святого Георгія Переможця, з‘єднаний 50-метровим підземним ходом із дерев‘яною старенькою церковкою святого Михайла, у якій, за народними переказами, перед битвою освятив свій меч гетьман Богдан Хмельницький. У храмі св.. Георгія знаходиться саркофаг, у якому спочивають останки українських козаків і повстанців. Вічна їм народна пам‘ять!

У національному музеї -- заповіднику «Козацькі могили» знаходяться унікальні зібрання ікон, козацької зброї, козацького побуту тощо.

Національний заповідник "Козацькі могили"

Замовкло поле Берестецької Битви. Плуги переорали калюжі людської крові, сліди кінських копит, колії гармат і возів… Лише інколи виорюють рештки старої зброї, срібні монети 17 століття. гарматні ядра, знайдені у більшому скупченні поблизу Митниці. Колосяться золоті ниви на тому місці, де колись гинули у гарматному і мушкетному гуркоті тисячі героїв- козаків. Розкидані по полю червоні маки нагадують про пролиту тут кров за волю України. А над усім височить величний пам‘ятник Козацької Слави, споруджений уже в часи нашої Незалежності.

Картинки по запросу памятник козакам під берестечко

1997 рік біля пам'ятника Козацької слави під Берестечком делегація з нашого міста Покровська. 

« За рідний край, за Україну, за долю щасливу десять тисяч запорожців лягло у могилу. Спочивають у могилі сини України. Про Січ славну Запорізьку слава не загине!»

Слава Україні! – Героям слава!

Світлана Гавриленко, лектор-методист Центру «Українознавство»

Покровськ Гавриленко Берестецька_битва Україна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Автор
(0 оценок)
534 просмотра в октябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В конце октября и начале ноября поезд будет курсировать по измененному расписанию и маршрутом через Мироновку— Фастов, передает пресс-служба железнодорожного ведомства в Фейсбук. В связи с проведением ремонтных работ на участке Киев— Демеевский— Мироновка, на период с 22 по 26, с 29 по 31 октября, с 1 по 2, а также с 5 по 9 и 12 ноября поезд № 733/734 «Покровск— Киев» отправлением из Покровска в 04:42 будет прибывать в Киева в 13:58 (вместо 12:59). Также и...
Общество
22 октября спасатели 9-го Государственного пожарно-спасательного отряда провели уроки по минной безопасности в школе г. Родинское. Специалисты Службы спасения рассказали школьникам о том, что боеприпасы можно обнаружить на территории нашей области, чем взрывные находки отличаются и чем опасны. Специалисты ГСЧС заметили, что «случайная встреча» с взрывоопасными предметами может произойти где угодно и поэтому необходимо не растеряться, а четко действовать со...
Общество
Президент України Петро Порошенко поставив завдання уряду розширити програму субсидій для населення через підвищення цін на газ. "Як президент, я поставив уряду дуже жорстку вимогу - ми повинні захистити людей, розширити програму субсидій, збільшити кошти на виконання цієї програми, щоб від зростання тарифів не постраждали найменш захищені верстви населення і взагалі будь-хто, для кого це підвищення є критичним", - зазначив Порошенко, повідомляє його прес-...
Общество
Традиционно берясь за преподавание с использованием наиболее эффективных новаторских методик для наилучшего усвоения даже самого сложного лингвистического материала, профессионалы из «ABC» продолжают успешно черпать, осваивать и перенимать методики преподавания у европейских коллег. Этим летом преподаватели АВС начали успешно проходить курсы повышения квалификации за рубежом, в детских садах , работающих по методике Монтессори, и в Вальдорфской школе, полу...
Спорт
Гості та учасники змагань відмітили високий рівень організації та проведення змагань. Покровськ отримав перспективу приймати змагання такого рівня у більш дорослій категорії наступного року. На чемпіонаті було 330 учасників, саме спортсменів, без врахування тренерів та суддів. Із заявлених областей не приїхала тільки Чернігівська область. З усієї України не заявлялись лише Волинська та Тернопільска області. На завершенні змагань нагородженні біли присутні...
Общество
Працівники вуглехімічної лабораторії №3 шахти «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» вдалися до акції протесту. Вони прийшли на місце роботи, замкнули із середини двері і навіть зашторили вікна. Разом із протестувальниками перебуває голова МО НПГУ міст Селидового та Новогродівки Віктор Трифонов. За його словами, вдатися до такого кроку протестувальників змушує скрута. Про це пише Конфедерація вільних профспілок України. «Контингент в лабораторії – в основному ж...
Общество
Пострадавший рассказал, что на мобильный поступило смс-сообщение о блокировке банковской карты и номер на который следует обратиться для решения вопроса. Он позвонил по указанному номеру телефона, чтобы узнать больше информации. Трубку поднял мужчина, назвавшийся банковским работником. Последний отметил, что для разблокировки необходимо назвать определенные реквизиты карты и код. Поверив незнакомцу, человек так и сделал. А через некоторое время с его счет...
Общество
19 жовтня 2018 року в Покровському районі за допомогою пересувної екологічної лабораторії, заступником начальника, начальника відділу з питань екології, природних ресурсів та юридичної роботи управління агропромислового розвитку Покровської райдержадміністрації – Коваленко Інни Юріївни та спеціалістами департаменту екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації було перевірено стан атмосферного повітря в населених пунктах району, по яким най...
Происшествия
Сегодня, 22 октября, в Покровске стартует отопительный сезон.  В 9:00 начался запуск котельных. Предполагается, что до 15:00 все котельные включатся в работу. При этом аварийные бригады города будут работать круглосуточно.  Сообщить об отсутствии тепла или другой проблеме, связанной с началом отопительного сезона, жители Покровска могут в аварийно-диспетчерскую службу управляющей компании ЧП «Комфорт»: 095-571-79-70. Либо на единую горячую линию Контактног...
Ответственный за раздел
Анна Денисенко
Доброго времени суток, уважаемые читатели!
Просим обращаться к редакции сайта с интересующими Вас вопросами. Нам важно знать именно Ваше мнение. Мы работаем для Вас!!!
066-654-64-64
Skype: denisenko_anna25