• Головна
  • Краєзнавці та активісти встановили інформаційну дошку на будинку колишньої земської школи селища Миколаївка
Жовта лінія
13:00, 22 вересня 2018 р.

Краєзнавці та активісти встановили інформаційну дошку на будинку колишньої земської школи селища Миколаївка

Жовта лінія
Краєзнавці та активісти встановили інформаційну дошку на будинку колишньої земської школи селища Миколаївка

В рамках проекту «Жовта лінія» в селі Миколаївка Новоекономічної сільради 16-го вересня краєзнавці, активісти і місцеві жителі встановили інформаційну дошку на будинку колишньої земської школи. Сталося це завдяки тому, що будівля школи визнана об'єктом культурної та історичної спадщини України.

Земська школа в селі Миколаївка (Расєйка) є головною і єдиною архітектурною пам’яткою села. 1903-1917 роки – це період інтенсивного будівництва земських шкіл у нашому регіоні. Саме тоді були побудовані школи у селахГродівка,Новоекономічне, Сергіївка, Новотроїцьке, Сонцівка, Григорівка (зараз Разіне), Миколаївка та в інших.

На початку ХХ століття бурхливий розвиток в архітектурі отримав український модерн, поєднавши в собі народний стиль (романтизм) і раціональний модернізм, які передбачали інтенсивний і мальовничий декор. В архітектурному оздобленні одної будівлі могли бути використані форми й елементи кількох архітектурних стилів у залежності від містобудівного середовища, характеру й функції самої споруди. Криволінійні обриси вікон сільської земської школи - деталь характерна саме для стилю модерн, що не терпів одноманітності.

Основну частину витрат з будівництва сільських шкіл брало на себе земство, істотну допомогу надавали сільські товариства. Вартість будівництва однокласного сільського училища обходилася в 1 023 рублі. Така школа, як у Миколаївці, передбачала 3 роки навчання 50 учнів. Як правило тут був один учитель. 

Будівля цегляна являє собою прямокутник в плані з високими цоколем та стелями. Композиція будівлі симетрична з центральним входом. Віконні отвори, розташовані симетрично що до головної осі будівлі (по три з кожної сторони). Характерними особливостями будівлі є плоскі рустовані віконні лиштви з П-образними сандриками. А керамічну плитку для підлоги виготовляли у місті Слов'янську на заводі акціонерного товариства «Дзєвульський і Лянге».

Довгий час при радянській владі тут була початкова школа. Зараз існує реальна загроза знищення цього архітектурного об’єкта. Будівля знаходиться у занедбаному стані. 

Саме тому будівлю земської школи в рамках проекту «Жовта лінія» і було визнано об’єктом культурної і історичної спадщини України у Покровському районі.

Але спочатку з ініціативи місцевих краєзнавців було вирішено провести 16 вересня захід з очищення та прибирання території навколо будівлі колишньої земської школи.У цьому заході прийняли активну участь краєзнавці , активісти та місцеві мешканці. А саме: Ганна Нестеренко (Миколаївка), Олексій Бурковський, Оксана Бурковська (с. Новоекономічне), Сергій Бурковський, Ірина Бурковська (Дніпро), Дмитро Кащеєв, Володимир Зазимко, Сергій Луковенко - молодший (м. Мирноград), Владислав Мономах та інші. Суттєву допомогу надав учасникам заходу житель села Миколаївка Володимир Ковальов. - Повідомив нашому сайту ініціатор данного заходу краєзнавець Сергій Луковенко.

Головною метою проекту «Жовта лінія» є прагнення привернути увагу громадськості і місцевої влади до стану, у якому знаходяться об’єкти культурної і історичної спадщини, попередження про можливі втрати цих об’єктів.

Проект «Жовта Лінія» - це документація об’єктів архітектурної та монументально-декоративної спадщини ХІХ - ХХ століття на території Донецької та Луганської областей. Українські музеї ще з радянських часів успадкували вибірковий метод роботи з історією. До сьогодні деякі інституції вдаються до витіснення незручної історії та приховування неоднозначних фактів. Це призводить до втрати надзвичайно важливих знань та артефактів. Багато цінних архітектурних споруд та творів монументального мистецтва сьогодні під загрозою руйнування, як з ідеологічних, так і з побутових причин. «Жовта Лінія» покликана окреслити  та підкреслити важливі та недостатньо актуалізовані сьогодні архітектурні явища. Фото та відео документація, представлена в форматі музейної виставки наголошуватиме не тільки на необхідності архівування та систематизації даних про важливі  об’єкти, а й популяризуватиме їх серед місцевого населення, тим самим просуваючи ідею збереження.

Проект реалізується  Мистецьким напрямком Українського кризового медіа-центру за фінансової підтримки проекту «Зміцнення громадської довіри» (UCBI II), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Новоэкономическое #архитектура #памятка
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...