• Главная
  • Лікарі нагадали покровчанам про профілактику укусів людей кліщами
13:29, 13 апреля

Лікарі нагадали покровчанам про профілактику укусів людей кліщами

З настанням тепла починається сезон активності іксодових кліщів - тимчасових паразитів тварин і людини, що нападають періодично для харчування кров'ю. Розміри їх від 1 мм до 2 см. Тіло овальне, коричнево- червоного кольору.

По відношенню до людини кліщі поводяться агресивно, розташовуючись в ярусі рослинності від 50 см до 1,5 м на кінцях гілок, трави. При наближенні потенційного господаря виставляють вперед передні кінцівки, якими чіпляються за одяг людини або шерсть тварини. Напади на людей починаються в березні-квітні з піком нападів в травні, червні. Другий пік припадає на вересень-жовтень. Протягом дня найбільша активність кліщів реєструється в ранкові та вечірні години.

Присмоктуються кліщі непомітно для людини, вводячи в ранку при присмоктуванні анестезуючу речовину. На тілі кліщ може залишатися до 10 днів і при цьому його розмір збільшується в 120-200 разів.

У нашому регіоні кліщі можуть бути переносниками збудників іксодового кліщового бореліозу або хвороби Лайма. Захворювання проявляється на шкірних покривах червоною плямою в місці присмоктування кліща, потім розвивається ураження нервової системи, суглобів, серця, підвищується температура, з'являється головний біль.

Резервуаром збудника хвороби в природі є гризуни, птахи, дикі і домашні тварини.

Тривалість життя кліщів може досягати 6 років, а період голодування може тривати до 2 років. При цьому кліщі здатні зберігати збудника в своєму організмі все життя.

Зараження хворих пов'язано з укусами кліщів під час відпочинку на природі або роботі на присадибних ділянках.

На нашій території зареєстровано 3 види іксодових кліщів.

У 2020 році в лікувальні установи Покровського району звернулося 164 особи, укушені кліщами (2019 році - 145 вип.), 37,8% постраждали від укусів на території м. Покровська, м. Родинське (паркові зони, приватний сектор, території мікрорайонів), 30% - на території м. Мірноград (мікрорайони, приватний сектор, лісосмуги), 25,6% на території Покровського району (сел. Новоекономічне, Новопавловка, с. Гришино, Котліно, Рівне, Іванівка,Миролюбівка, Красний Лиман, Мемрик та ін.), завезені випадки з Добропільського, Лиманського, Слов'янського районів Донецької області, з Дніпропетровської та Запорізької областей.

У профілактиці інфекцій, що передаються кліщами велику роль відіграють засоби індивідуального захисту людей від нападу кліщів і поведінка самої людини на природі.

Збираючись на відкриту місцевість, навіть на город, на дачу потрібно взути закрите взуття, надіти шкарпетки, куди заправити штани. Сорочку також заправляйте в брюки, на голову надягайте головний убір. Не сідайте і не лягайте на траву, пні, хмиз. Для нетривалого відпочинку вибирайте відкриті галявини, не перебуваєте біля кущів. Час від часу оглядайте себе і супутників, так як кліщі відразу не присмоктуються, вони протягом тривалого часу, близько півгодини, вибирають місце для присмоктування, та декілька годин закріплюються на шкірі. Домашніх тварин оглядайте ще до заходу в приміщення. Кліщі можуть перебувати на квітах, рослинах, принесених з природи.

Для індивідуального захисту від укусів кліщів використовують акарицидно-репелентні засоби, які можна придбати в аптечній мережі. Ці засоби наносять на одяг або використовують згідно з рекомендаціями, викладеними в інструкції.

Якщо ви помітили кліща, що присмоктався, необхідно акуратно його витягти, не роздавити, не відірвати хоботок. Для цього використовують нитяну петлю: обертають тонку нитку навколо хоботка і, обережно, притримуючи обидва кінці нитки і тіло кліща пальцями, розгойдують його з боку в бік, витягають його з шкірних покривів. Ранку обробляють йодом, а руки - дезрозчином, щоб уникнути попадання на слизові оболонки носа, очей, рота збудників захворювань. Можна використовувати прилад для видалення кліщів «Тік-Твістер» і для тварин і для людини. При неможливості зняти кліща самостійно, звертаються до найближчого лікувально- профілактичного закладу, де процедуру проведуть медпрацівники. Кліща доставляють в лабораторний центр для проведення видовий діагностики, потерпілого направляють до лікаря інфекціоніста, сімейного лікаря для консультації.

Велику користь в профілактиці розмноження кліщів приносять своєчасні і регулярні роботи з механічного розчищення територій від торішнього листя, заростей чагарників, прибирання молодої порослі дерев, старих пнів, хмизу, а також своєчасний вивіз сміття, регулярне прибирання територій, покіс трави.

Іларіонова Н.М.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
#Лікарі #профілактика #укус #кліщ
0,0
Оцените первым
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Комментарии

Объявления
live comments feed...