• Головна
  • Firefly Aerospace Макса Полякова виконала запуск ракети Alpha та готова запускати другу ракету
12:00, 22 жовтня 2021 р.

Firefly Aerospace Макса Полякова виконала запуск ракети Alpha та готова запускати другу ракету

3 вересня з космодрому у Санта-Барбарі злетіла перша ракета компанії Макса Полякова — Firefly Aerospace. Старт виявився успішним, однак вже через кілька хвилин після зльоту політ Alpha довелося перервати. Але найголовніше у тому, що ракету побудував українець Максим Поляков, космос для якого — не тільки бізнес, але ще й втілена у життя мрія з дитинства. Уроженець Запоріжжя заробив десятки мільйонів доларів у інтернеті, аби збудувати мільярдний космічний бізнес.

Максим Валерійович Поляков — чи не перший у новітній історії країни українець, який приклав власну руку до розробки принципово нової ракети. Не можливо самотужки реанімувати українську космічну галузь, однак його наполегливості вистачило, аби втілити власні плани у життя в США — найбільшому світовому космічному ринку.

Firefly Aerospace Макса Полякова виконала запуск ракети Alpha та готова запускати другу ракету, фото-1

Задля цього Максиму Полякову довелося створити і розвинути не один бізнес та витратити на власну мрію про космічну ракету десятки мільйонів доларів.

Повністю готова до запуску ракета Alpha від Firefly Aerospace опинилася на стартовому майданчику американської бази Ванденберг 12 квітня 2021 року, тобто аж за кілька місяців до самого запуску, оскільки дозвіл на зліт на той час треба було ще отримати. Та ця дата була вибрана зовсім не випадково: таким чином власник Firefly українець Поляков Максим Валерійович відзначив 60-ту річницю першого пілотованого польоту у космос, здійсненого Юрієм Гагаріним.

Задля здійснення запуску за кілька років до цього Поляков практично врятував майже збанкрутований аерокосмічний стартап, перейменувавши його у Firefly Aerospace. Таким чином Максим Поляков на той час став одноосібним власником Firefly Aerospace.

За даними видання Bloomberg, оприлюдненими у 2020 році бізнесмен вклав у компанію майже $150 млн. На той час у цілому світі було лише дві людини, що вклали більше власних грошей у приватну компанію по розробці ракет, — Ілон Маск та Джефф Безос.

Скільки коштує Firefly Aerospace

До запуску ракети компанія Максима Полякова Firefly Aerospace приносила її рятівнику лише видатки. Як багато часу може знадобитися Полякову, аби повернути чималенькі інвестиції у ракетний бізнес? Спеціалісти Firefly вважають, що на це може піти кілька років при умові 5–10 запусків на рік.

Чистий прибуток від запуску кожної ракети складає декілька десятків відсотків. Наприклад, 700 кг відправленого у космос вантажу при сумі оборудки у $7 млн дозволяють заробити $1,5–2 млн компанії-відправнику. Та Максим Валерійович планує заробляти більше. В одному зі своїх інтерв’ю він говорив, що маржинальність космічного запуску цілком може сягати 150%.

Також час, за який вдасться повернути інвестовані гроші, залежить від моделі, яку оберуть у Firefly Aerospace. Якщо це буде реінвестування у подальшу розробку ракет, то це гра у довгу, яка потребує безперервного зростання та міркування про IPO. До речі, у 2021 році Полякову вдалося залучити інвесторські гроші на свій космічний проєкт: Firefly Aerospace отримала $75 млн від пулу інвесторів, серед яких були Astera Institute, DADA Holdings, Raven One Ventures та Canon Ball. Одразу після цього СЕО Firefly Aerospace Том Марк'юзік зробив офіційне повідомлення, у якому йшлося про те, що загальна вартість Firefly вже перевищує $1 млрд.

Firefly Aerospace Макса Полякова виконала запуск ракети Alpha та готова запускати другу ракету, фото-2

Alpha — мрія Максима Валерійовича Полякова, втілена у життя

Перше творіння компанії — двоступенева надлегка ракета Alpha, що здатна вивести на низьку навколоземну орбіту до 1000 кг корисного вантажу, а на сонячно-синхронну орбіту — до 630 кг. Як відзначається у прес-релізі компанії, вона призначена для комерційного запуску невеликих супутників. При цьому вартість доставки вантажу у розрахунку на кілограм у «Альфи» найнижча серед усіх ракет того ж класу: кожен запуск ракети-носія буде вартувати $15 млн.

Головні конкуренти компанії Максима Полякова у цьому сегменті — Rocket Lab, Virgin Orbit, Astra, Relativity та ABL. Та українець пропонує клієнтам більш індивідуальний підхід — так би мовити, космічну маршрутку.

Бізнесова ніша, до якої поцілив Поляков із власною Alpha, є проміжним варіантом поміж запуском легких супутників вагою до 300 кг та вантажами понад 8 тонн.

Втім, український бізнесмен не планує обмежуватися лише цією нішею: його компанія вже готовить двоступеневу ракету-носій Beta, що у майбутньому зможе не тільки доставляти на низьку навколоземну орбіту до 8 тонн вантажу, алей й досягати геосинхронних орбіт.

Також Firefly Aerospace планує розробити власні супутники, двигуни, космічний літак багаторазового використання та місячний модуль.

Убивча бизнес-модель Максима Полякова: космос дедалі ближче

Firefly Aerospace Макса Полякова виконала запуск ракети Alpha та готова запускати другу ракету, фото-3

Наприклад, Маск обіцяє, що зможе відправити у космос кілограм корисного вантажу за $5 тисяч. Та це справедливо лише у тому випадку, коли його вага понад 200 кг. Тобто розраховувати на оборудку найчастіше можна лише у тому разі, коли ціна питання складає щонайменше $1 млн.

Насправді ж доволі чимало компаній, які проєктують відносно малі супутники, ба навіть наносупутники стандарту CubeSat, що важать щонайбільше 5 кг. Попит на такі супутники мають головним чином університети, технологічні компанії, військові тощо. Та аби запустити їх у космос великогабаритним носієм на кшталт Falcon 9, власної черги доведеться очікувати у найкращому випадку декілька років. На додаток, скоріш за все навіть доведеться додатково доплатити. Тож саме у сегменті невеликих вантажів Максим Поляков планує влаштувати справжню цінову революцію.

Макс Поляков та його космічний портфель

Для Макса Полякова Firefly Aerospace — далеко не єдиний актив, що є наявним в інвестиційному портфелі Noosphere Ventures. У ньому ще дев'ять космічних проєктів:

  • EOS Data Analytics. Для Макса Полякова EOS має надзвичайно велике значення, адже є постачальником супутникової аналітики.
  • EOS SAR. Створює супутники з інтерферометричним радаром з синтезованою апертурою.
  • EOS SAT. Випускає оптичні супутники для зондування земної поверхні.
  • SETS. Розробляє електричні двигуни та їх підсистеми для космічних апаратів.
  • D-Orbit. Спеціалізується на орбітальному трансфері.
  • Dragonfly Aerospace. Профілюється на компактних високопродуктивних оптичних супутниках для супутникових угруповань.
  • Flight Control. Забезпечує повний цикл розробки, випробування та збирання рідинних ракетних двигунів.
  • Noosphere Ventures Partners. Інвестиційний фонд, який об’єднує вищезгадані космічні проєкти.

Серед цих компаній для Максима Полякова EOS є одним з найбільших активів українського бізнесмена, оскільки на цей час лише третина з них є прибутковою. Останнє стосується організованої з нуля Максимом Поляковим EOS, D-Orbit та купленої навесні 2021 року Dragonfly Aerospace.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...