• Головна
  • Історія та еволюція мисливських ножів в Україні
Новини компаній
12:15, 4 травня 2023 р.

Історія та еволюція мисливських ножів в Україні

Новини компаній
Історія та еволюція мисливських ножів в Україні, фото-1

Тисячі років мисливські ножі були необхідним інструментом, від якого залежало виживання та процвітання людей. Перші ножі виготовляли з каменю, кістки та інших матеріалів, легкодоступних у природі. Розвиток техніки обробки металу відкрив нові можливості для створення більш досконалих і міцних ножів. З часом дизайн ножів змінювався, щоб задовольнити мінливі потреби мисливців. З'являлись нові типи ножів. Виникали оригінальні місцеві традиції та форми.

Є своя історія і у мисливських ножів в Україні. Вона є часткою загальносвітової та європейської історії, тому її неможливо вивчати окремо від процесів, що відбувались у світі. Тому починати нашу історію доведеться з найдавніших часів.

Перші мисливські ножі

Історія та еволюція мисливських ножів в Україні, фото-2

Кам’яний ніж, знайдений у Тернопільській області біля с. Черняхів

Найдавніші мисливські ножі датуються кам’яним віком, коли наші предки використовували загострене каміння, кістки та роги тварин для виготовлення ножів для полювання. Сліди перебування людей кам’яного віку на землях теперішньої України виявлені на Закарпатті, Середньому Дністрі, поблизу Житомира, та на Донеччині.

На Закарпатті, біля селища Королево було знайдене кам'яне знаряддя, якому вже біля мільйону років.

Перші ножі були простими та функціональними, без надмірностей та прикрас. Спочатку це взагалі були просто гострі довгі відщепи, відколоті від великого каменю (наприклад, креміню). І лише через тисячі та тисячі років люди здогадались приладити до кам’яного ножа дерев’яне чи кістяне руків'я.

Що робити, прості речі винайти складніше за все.

Безперечно, людина, яка винайшла ніж, була справжнім генієм. Мало який винахід залишився таким же корисним для людини на протязі такого величезного часу.

У міру розвитку техніки обробки металу мисливці почали виготовляти ножі з міді, бронзи та заліза. Ці ножі були міцнішими та витривалішими, ніж їхні кам’яні аналоги, і дозволяли мисливцям легше обробляти та готувати м’ясо та шкури. Люди взагалі змогли щось насправді готувати, та робити справжній одяг лише після того, як винайшли ніж. Бо зняти зі звіра шкіру, розкроїти її, обробити тушу та нарізати м’ясо на шматки без ножа просто неможливо. Як не можливо без ножа відрізати та обстругати палку та зробити з неї спис, лук чи навіть курінь.

Найбільш відомі знахідки мідного віку в Україні відносяться до Трипілля, що неподалік від Києва. Мідь - найстаріший метал в Україні. Вік найдавніших знайдених у нашій країні мідних знарядь десь близько 6500 років.

Середньовіччя. Кричне залізо, дамаск та булат

Історія та еволюція мисливських ножів в Україні, фото-3

Сучасна реконструкція одного з старовинних українських ножів (знайдений археологами оригинал зберігається у музеї у с. Пляшева)

Так вже сталося, що з легкодоступними родовищами залізної руди було дуже погано. На відміну від тих же германців залізна руда не лежала у наших предків буквально під ногами. Довгі роки головним джерелом заліза для наших ковалів було так зване кричне залізо, яке добували з особливого роду болотної глини. Заліза того ніколи не було багато, тому вироби з нього наші предки дуже цінували. Ніж чи сокира могли передаватись з покоління в покоління. Ковалі вважались кимось на кшталт чарівників, а залізному знаряддю приписувались магічні риси та здібності. Став частиною магічних практик та забобонів і ніж. Деякі з тих прикмет дійшли і до нашого часу. Хоч вже ніхто не знає, що вони насправді означають. Ще більше з тих практик давно забуті.

Але можна точно сказати, що без ножа на полюванні в ті часи робити було нічого. Хоча, знахідки старовинних (у тому числі козачіх) ножів говорять нам про те що особливого окремого типу мисливського ножа у наших предків тоді ще не було. Типовий та найбільш поширений ніж того часу був доволі універсальним і використовувався буквально для всього, від вигнання нечистої сили та зняття наслідків прокльонів до оброблення туш тварин, приготування їжі та самозахисту. Виглядав той ніж дуже схоже на сучасний кухарський, але був міцнішим, бо мав дещо товще лезо та міцне, як правило дерев'яне (чи сталеве, зроблене з хвостовика клинка) руків'я. Але надто великим той ніж не був. Бо, як ми вже казали, заліза було мало та коштувало воно дорого.

Історія та еволюція мисливських ножів в Україні, фото-4

Реконструкция ножів ХІ-ХІІ століть, знайдених рівненськими археологами у Гощанському городищі. Як можна побачити, заліза на них витрачено зовсім небагато.

Справжню революцію у світі ножів зробив винахід дамаської сталі, а потім і булату. Цей тип сталі був відомий своєю гостротою та довговічністю. З нього створювали найдосконаліші та найскладніші ножі того часу.

Ножі з дамаської сталі користувалися великим попитом і були символом статусу серед знаті. Коштували подібні ножі та кинджали неймовірно дорого. Самі методи виробництва таких сортів сталі були у ті віки таємницею, яку майстри не розповідали нікому і дуже часто навіть забирали із собою в могилу. Так було втрачено багато середньовічних секретів.

Українські ковалі нічого подібного до булату виробляти не могли, бо, як ми вже казали, матеріалу було мало і був він не самого високої якості. Було просто не до експериментів. Тому вироби з булату та дамаську зазвичай привозили купці зі сходу. А ще їх могли отримувати у якості трофеїв воїни.

Українські мисливські ножі сьогодні

Історія та еволюція мисливських ножів в Україні, фото-5

В наш час ніж з дамаської сталі став доступний і українським мисливцям

Сьогодні мисливські ножі все ще високо цінуються мисливцями та любителями активного відпочинку. Хоча сучасні технології зробили можливим масове виробництво ножів за низькою ціною, багато людей все ще віддають перевагу якості та майстерності майстрів, що пропонують ножі ручної роботи.

В Україні є як свої масові бренди, так і майстри, що роблять насправді гарні та цікаві ножі своїми руками у власних майстернях.

Наприклад, український бренд Grand Way пропонує просто величезний вибір мисливських ножів різного рівня якості та ціни. Від найпростіших масових виробів з недорогої нержавіючої сталі, до моделей, зроблених із дамаської сталі.

Майстрів, що пропонують мисливські ножі ручної роботи легко можна знайти у соціальних мережах. Вони демонструють там фото та відео свої виробів. Там же можна домовитись про покупку або зробити замовлення.

В Україні багато людей, що знаються на ножовій тематиці, тому крім майстрів у мережі ви легко знайдете однодумців та нових друзів, які легко розкажуть вам що до чого.

Головне що можна сказати точно, в Україні є справжні виробники та майстри світового рівня, які роблять просто чудові ножі. Ви дійсно можете знайти та купити гарний мисливський ніж українського виробництва. Треба лише забажати та витратити трохи часу на пошуки та вибір. А вибрати є з чого, повірте!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...