У 2022 році сталися зміни вартості покрівельних матеріалів та комплектуючих для даху на будівельному ринку України. Ціни поповзли вгору. Причина цього — війна, розв’язана росією в Україні. У цій статті ми поговоримо про фальцеву покрівлю та профнастил, бо вони виготовляються з рулонної сталі. Також піде мова про мансардні вікна. Ще ми спрогнозуємо, чи чекати подорожчання покрівельних матеріалів та комплектуючих.
Ситуація з подорожчанням фальцевої покрівлі склалася так. У лютому 2022 року заводи, що виготовляють фальцеву покрівлю в Україні, мали на своїх складах обмаль сировини — рулонної сталі. Чому так склалося? Фальцева покрівля — сезонний продукт, попит на який великий влітку-восени. В холодний період року він знижується. У цей час Україна закуповує бухти металу в Китаї, Південній Кореї та Індії і сплачує за товар. Його доставка відбувається морем на початку кожного наступного року, перед відкриттям будівельного сезону.
Що сталося у 2022 році з доставкою рулонної сталі? Кораблі, які прямували до Одеси та інших українських портів, змушені були змінити маршрут. А все через те, що росія почала бомбити мирні українські міста з 24 лютого. В Україні виник дефіцит рулонної сталі. Настала потреба знайти перевалочний пункт. Погодилася Туреччина, і кораблі з бухтами металу попрямували туди.Там рулонну сталь завантажили на автомобілі і повезли в Україну суходолом.
Які наслідки цього? По-перше, зросла вартість доставки. Морський шлях — дешевий і швидкий, а сухопутний виявився дорожчим. По-друге, на вартість доставки вплинуло подорожчання пального. По-третє, з травня почав коливатися курс іноземних валют. Долар і євро підвищилися в ціні відносно гривні, а національна валюта почала знецінюватись. Причина — російська збройна агресія. В результаті ціна на фальцеву покрівлю зросла більш як на 32% порівняно з довоєнним 2021 роком.
Профнастил подорожчав на 30%
Ситуація з подорожчанням профнастилу така ж сама, як і з фальцевою покрівлею. Ціна на профнастил піднялася на 30% з початку 2022 року. Причини цього:
- дефіцит рулонної сталі, в тому числі й у Європі, адже пошуки заміни виявили, що в Європі теж не вистачає сировини;
- подорожчання палива;
- ріст вартості іноземних валют;
- зміна логістичних маршрутів.
Варто врахувати, що покрівельний профнастил марок ПК-75 або Т-92 виготовлявся раніше з товстої сталі українського виробництва. Сировину для цієї продукції товщиною 1,00 або 1,2 мм постачав ММК ім. Ілліча. Зараз Маріуполь, як і металургійний комбінат, розбомблений рашистськими військами. А аналогічна сталь європейського виробництва коштує вдвічі дорожче.
Мансардні вікна зросли в ціні на 20%
Через повномасштабне російське вторгнення в Україні подорожчали не тільки покрівельні матеріали, а й комплектуючі до них. Це стосується й мансардних вікон, які є імпортованим продуктом. Раніше їх завозили в Україну з Європи, зокрема з Польщі. З російською агресією на українсько-польському кордоні утворилися великі затори та черги. Через це доставка мансардних вікон затримувалася. З часом кордон трохи звільнився і поставки поновилися. Але в Україні виросла вартість пального, що вплинуло на подорожчання доставки. Тому ціна на мансардні вікна виросла на 20% порівняно з довоєнними часами.
Чого в подальшому чекати від будівельного ринку? Подорожчання покрівельних матеріалів та їх комплектуючих буде продовжуватися, якщо долар і євро ростимуть. Якщо ні, то ціни стабілізуються. Єдине, що здатне зупинити ріст валют, — перемога України над росією. Тому працюймо далі і вірмо в ЗСУ!.