2019 рік стане останнім, коли дія зеленого тарифу збережеться для промислових СЕС в Україні. Тому не дивно, що найбільші сонячні електростанції в Україні були відкриті саме в 2019 році, передусім - Нікопольська СЕС, яка стала другою про потужності фотоелектричної станцією в Європі. Варто відзначити, що вона зведена на місці колишньої копальні, землях, які фактично просто стояли без використання кілька десятиліть. До кінця року буде введено в експлуатацію ще кілька потужних СЕС в Україні, після чого слід очікувати деякого зниження темпів зростання введення нових «зелених» потужностей.
Як вплинуть «зелені» аукціони на СЕС в Україні?
Зелені аукціони в Україні повинні працювати з 1 січня 2020 року, але перші пробні торги мали бути проведені ще в 2019 році. Це дозволить забезпечити стійке зростання відновлюваної енергетики в Україні:
- Держава буде встановлювати допустимі обсяги введення нових потужностей, які можуть претендувати на отримання пільгового тарифу. Це дасть можливість стабілізувати ситуацію в енергосфері, адже вибухове зростання потужності (тільки за 9 місяців 2019 року потужність «зеленої» генерації зросла вдвічі) вимагає зростання і потужності балансуючих ресурсів, щоб не допустити відходу частоти і дефіциту електрики через нестабільність генерації об'єктів, що використовують ВДЕ.
- З допомогою конкуренції стимулююча ставка може знизитися на 20% порівняно з нинішнім зеленим тарифом. Але навіть при такому зниженні СЕС в Україні будуть окупати себе досить швидко. Адже за останні вісім років собівартість будівництва фотоелектричної станції знизилася майже в 3,5 рази. І в майбутньому продовжує знижуватися, при цьому ефективність сонячних панелей та іншого обладнання продовжить зростати.
- На українському ринку залишаться тільки ті компанії, які зможуть мінімізувати витрати, а також сміливо впроваджувати нові підходи в проектуванні СЕС, використовувати обладнання з високим ККД і програмне забезпечення, здатне оптимізувати роботу та зменшити втрати.
В цілому, можна досить оптимістично дивитися в майбутнє, нові великі потужні сонячні електростанції в Україні продовжать будуватися, але це буде результат конкурентної боротьби інвесторів. Перемогти в аукціоні зможуть ті, хто знає все про сонячні електростанції і може звести витрати до мінімуму. Тепер від проектувальників і будівельників потрібно суттєва зміна підходів до розробки та реалізації проектів, і в компанії Авенстон вже готові до роботи в нових умовах.