Казка - продукт творчої діяльності, який бере свій початок ще з давніх часів. Перші казки мали виключно усну форму та передавалися з покоління в покоління з ціллю виховання та передачі основних життєвих цінностей.
Існує кілька типів казок, залежно від їхньої давності та тематики:
- казки про тварин;
- чарівні казки;
- соціально-побутові казки.
Чарівні казки (їх ще називають фантастичними) стосуються тих часів, коли люди вірили, що всі речі довкола наділені чарівними властивостями. Завдяки чарівним атрибутам люди могли отримати надзвичайну силу, яка допомагала їм робити як добрі, так і погані справи. Завдяки чарівним казкам навчали:
- розрізняти добро та зло;
- витримувати важкі життєві випробування;
- допомагати друзям у біді;
- бути добрими та чуйними.
Дитячий проект “Дерево Казок” підготував рейтинг ТОП-5 чарівних казок. Усі їх можна знайти в каталозі порталу https://derevo-kazok.org/. Усі казки зручно розподілені на категорії, тому знайти потрібну буде зовсім не важко.
1. Іляна Сімзяна (румунська казка)
Один цар постарів уже та мусив підкоритися могутнішому сусідові та надіслати до нього свого сина. Та от біда - у нього було лише три доньки. Вирішили сестри допомогти батькові та поїхати до чужого царя, перевдягнувшись царевичем. Лише одна з сестер пройшла випробування та вирушила до сусіднього царства. Багато ще пригод припало на її долю під час подорожі. А яких саме - прочитаєте в румунській народній казці “Іляна Сімзяна”.
2. Зачарований джигіт (чеченська казка)
Жили в хащах батько з донькою. Якось дівчині напророчили, що вона вийде заміж за зачарованого парубка. Не повірила вона в пророцтво, проте вирішила переселитися ще далі в хащі. Та вийшло не зовсім так, як гадалося. Не вдалося красуні втекти від своєї долі.
3. Цариця фей (румунська казка)
У одного царя було три сини. Настав їм час одружуватися, а наречених собі вони так і не знайшли. Тому вийшли вони в чисте поле та випустили з лука по одній стрілі - куди стріла поцілила, там і їхня майбутня дружина живе. Двоє братів знайшли собі царівен, а третій тільки сову. Та сова та виявилася не звичайною - то була цариця фей. Проте це був лише початок, оскільки невдовзі наречена зникла, а царевичу довелося шукати її по всьому світу.
4. Двоє чаклунів (узбецька казка)
Казка про двох чарівників - одного доброго, а іншого злого. Між ними розпалилося завзяте суперництво. То один отримував верх, то інший. А от що з того суперництва вийшло, можна прочитати в узбецькій народній казці “Двоє чаклунів”.
5. Егле - королева вужів (литовська казка)
Казка про красиву дівчину, якій довелося пообіцяти вужеві, що вийде за нього заміж. Через те заміжжя випало на її долю чимало випробувань, які вона впевнено проходила завдяки власній винахідливості та кмітливості. А які то були випробування, можна прочитати в литовській народній казці “Егле - королева вужів”.