Знання своєї цінності як фахівця — дуже корисне. Можна мати розуму понад голову, а працювати — за копійки. Напевно, ви теж знаєте подібний приклад, і не один. До речі, якщо гроші потрібні терміново, переходіть на MyCredit, там можна отримати швидку фінансову допомогу без зайвих переплат.
Ми розпитали експерта, яку бажану суму називати рекрутеру під час співбесіди.
Шукайте на сайтах
На жаль, зараз рідко в описі вакансії можна зустріти фіксовану ставку зарплати. Роботодавці прагнуть заощадити на працівникові, тому про оплату праці доводиться домовлятися за зачиненими дверима. Але середню зарплату по вашій галузі та для вашого досвіду в інтернеті знайти можна. Сайти, що спеціалізуються на пошуку роботи, часто проводять опитування серед роботодавців та шукачів.
Запитайте у знайомих
Звісно, запитувати у оточуючих про їхні доходи вважається поганим тоном. Але, якщо ви працюєте в одній галузі, можна обережно спитати хоча б про гілку оплати, пояснивши свою цікавість. Крім того, в соціальних мережах є навіть групи за інтересами, де збираються копірайтери, сеошники, сммщики тощо. Там зазвичай така інформація не є конфіденційною і цілком можливо навіть створити пост із проханням розповісти, скільки коштує спеціаліст з певними навичками та досвідом.
Поспілкуйтеся з кар’єрним консультантом
Зарплати в Києві, Харкові, Полтаві, Одесі та Львові — дещо відрізняються. Можна підготуватися до співбесіди разом із карєрним консультантом, який проаналізує ваше резюме та зорієнтує з приводу зарплати у вашому регіоні.
Зробіть самодіагностику
Занижена самооцінка шкодить не менше, ніж завищена. Випишіть на аркуш паперу свої “плюси”: знання, навички, досягнення. Проаналізуйте й зони, які треба підкачати, наприклад, підвищити рівень іноземної мови тощо.
Що впливає на “собівартість” працівника?
-
Освіта. Профільний виш, курси, сертифікати;
-
рівень знання іноземної мови;
-
попередній досвід, великі чи малі проєкти, їхній рівень складності;
-
зв'язки та знайомства.
Просто додайте відсотки
Не хочете “продешевити”? Назвіть середню зарплату аналогічного фахівця плюс двадцять відсотків. А далі — торгуйтеся з роботодавцем.
Цей спосіб підходить, у першу чергу, тим, хто бажає перевестися на аналогічну посаду але в іншу компанію. Фахівців з досвідом всюди приймають із радістю.
Якщо це — ваша перша робота, вам доведеться набувати досвід. Але працювати “в мінус” — не весело. Тож підрахуйте свій “мінімум”, який складається з витрат на їжу, житло та транспорт. Намагайтеся працевлаштуватися за зарплату не нижче цієї суми.
Врахуйте нюанси:
-
Спеціалісти з унікальним досвідом ціняться вище за звичайних.
-
Якщо на вас полюють хендхантери — підвищуйте цінник на максимум, маєте право.
-
Якщо ви — мама, в якої завершилася декретна відпустка, доведеться знизити планку, щоби швидше знайти роботу.
-
Якщо ви переїхали до іншого міста, враховуйте регіональне коливання зарплат.
Нехай вам щастить!