WHOIS – це мережевий протокол, який зазвичай використовується для того, щоб визначити хто саме володіє доменом, а також отримати контактну інформацію, яка дасть можливість встановити з ним зв’язок. Регулюванням реєстрацій доменних імен та відстеженням хто саме ними володіє займається ICANN.

Для чого потрібен WHOIS

Однією з причин, чому користувачі використовують Whois є те, що таким чином можна перевірити вільний певний домен чи ні. Якщо зайти в сервіс та вбити туди ім’я домену, ви зможете або нічого не побачити, або побачити дані про власника домена. Перший варіант означає, що даний домен – вільний. Це означає, що його можна зареєструвати та використовувати.

Така причина використання Whois не є основною. Й точно не робить його настільки популярним. Тому що, є доволі багато альтернативних варіантів, які дозволяють перевірити чи вільний домен, причому зробити це набагато простіше та швидше. Наприклад, це можна зробити на сайтах тих компаній, які займаються реєстрацією доменних імен. Там можна вбити потенційне ім’я та отримати результати списком, який буде показувати одразу велику кількість доменних зон.

Основна цінність такого ресурсу в іншому. Вона полягає в тому, що використовуючи Whois можна отримати дані про особу чи організацію, який належить домен. Крім цього, можна отримати й іншу корисну інформацію. Наприклад, дізнатися коли саме домен було зареєстровано. Використовувати таку перевірку потрібно перед тим, як купувати домен. Також перевірити такі дані має сенс в інших випадках. Наприклад, коли ви хочете підписати будь-яку угоду з компанією. Таким чином, вам буде простіше вибирати бізнес-партнерів, оскільки у вас буде більше інформації для аналізу.

Є ще одна причина, яка робить Whois незамінним помічником. Якщо ви думаєте, що певним сайтом володіють шахраї, можна перевірити інформацію про реєстрацію. В тому випадку, коли сайт було створено нещодавно, ймовірність того, що їм володіють зловмисники – дуже висока. Тому краще не користуватися їх послугами.

Слід відразу враховувати, що Whois має певні обмеження. Тому, якщо ви хочете використовувати протокол тільки для того, щоб дізнатися, хто є власником, це не завжди буде мати успіх. В першу чергу через те, що реєстратори можуть приховати цю інформацію, оскільки згідно з правилами, вона не може знаходитися в відкритому доступі. Крім цього, є також ймовірність, що дані були вказано неправильно. Але навіть в таких випадках, ви зможете зв’язатися з власником. Тільки для цього потрібно буде скористатися формою зворотного зв’язку. Навіть в такому випадку це дуже зручно.

Що у результаті?

Зараз протокол Whois є незамінним інструментом в роботі вебмайстра. Він дозволяє отримати багато інформації, яку можна використовувати, як для оцінки надійності компанії, так і для аналізу. Крім цього, таким чином можна вийти на зв’язок з власником, а також перевірити чи дійсно сайт належить певній компанії чи ні. Ось стислий список речей, у яких використання Whois може бути дуже корисним:

  • Коли треба подивитися інформацію про певний сайт.
  • Коли потрібно впевнитись, що сайт займається шахрайською діяльністю.
  • Коли треба перевірити вільний домен чи ні.
  • Коли треба знайти контакти адміністратора певного ресурсу.
  • Коли хтось збирається купувати даний ресурс.
  • Коли потрібно перевірити наскільки працездатним є сайт.
  • Коли потрібно зібрати статичну інформацію про сайти конкурентів.

У всіх цих випадках можна користуватися протоколом Whois. При цьому, слід пам’ятати, що протокол заборонено використовувати для того, щоб масово збирати дані, а потім розсилати спам чи робити певні маркетингові пропозиції.