Грудне вигодовування часто стає приводом для суперечок. Модні нині течії природного батьківства закликають жінок годувати своїм молоком так довго, як захоче дитина. Їхні опоненти стверджують, що достатньо погодувати перші місяці життя, а далі дитина візьме все необхідне зі звичайної їжі. Як же має бути організований цей процес, щоб зберегти здоров'я і малюка та його мами?
Грудне вигодовування та жіноче здоров'я
Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує зберігати грудне вигодовування (ГВ) 1.5 – 2 роки після пологів. Крім очевидної користі для дитини такий тип годування має позитивний ефект і на здоров'я матері, а саме:
Швидше відновлення після пологів. На вироблення материнського молока велике значення має гормон окситоцин. Він активно виробляється під час ссання грудей дитиною, що покращує скорочення матки після пологів.
Правильно організоване природне ГВ захищає жінку від нової вагітності у перші 6 місяців годування. Цей метод не можна вважати дуже надійним у плані запобігання, але вироблення пролактину під час годівлі значно пригнічує вироблення естрогенів (жіночих статевих гормонів), що перешкоджає овуляції та новій вагітності.
Профілактика онкологічних захворювань. Жінки, які мають в анамнезі період грудного вигодовування, набагато менше схильні до ризику розвитку онкологічних захворювань молочних залоз і яєчників.
Поліпшення перебігу цукрового діабету
Матері, що годують, швидше повертаються у свою нормальну вагу. Це пов'язано з тим, що процес ГВ дуже енерговитратний - мама, що годує щодня витрачає на нього близько 500-700 ккал. Це можна порівняти з якісним тренуванням у спортивному залі.
Звичайно, для схуднення важливо правильно харчуватися, дотримуватися режиму дня, доглядати за собою.
Питаннями здоров'я жіночих грудей опікується лікар-мамолог. У разі виникнення будь-яких сумнівів, неприємних відчуттів під час ГВ або після його закінчення, потрібно звертатися саме до цього фахівця. Запис на прийом до мамолога можна зробити і з метою профілактики проблем.