Німеччина славиться на весь світ своїми замками, ковбасками, автомобілями та феєричними фестивалями. Досить згадати Октоберфест та знаменитий великодній «карневал» у якому беруть участь понад 2 мільйони людей. Взагалі германці люблять розваги, вечірки, паради та фестивалі. Безумовно, свято ніколи не проходить у суху. Пити німці люблять та вміють. Який же німецький алкоголь заслуговує на те, щоб його спробувати і на що можна сміливо ставити на святковий стіл в Україні, давайте розбиратися.
Ігристе вино
У німців є власний погляд на те, яким має бути шампанське. Місцеві жителі називають його нехитро - Зект. Градус у напою лише 6%, а в смаку та букеті переважають фруктові ноти.
Усі свята, а також заходи, чи то новосілля, чи виставка традиційно відзначають під бавовни пробок Зекта. Благо виробники пропонують відразу 7 категорій цього напою, починаючи від солодкого та закінчуючи екстра сухим. Тому кожен легко підбере собі пляшку за смаком. Подача Зекта здійснюється так само, як і шампанського – у високих келихах.
Вино
Вина Німеччини займають тверду позицію на світовому ринку алкогольних напоїв та успішно змагається навіть із французькою виноробною продукцією. Насамперед, уваги варті німецькі білі вина. Зокрема, Рислінги. Виробництво цього напою у Німеччині розпочалося ще у 15 столітті.
Букет та повнотілість напою залежить від регіону виробництва. Так винороби з Мозеля пропонують Рислінг із освіжаючим смаком та ніжним букетом, у якому відчувається аромат лайма, вологого каміння та соковитого зеленого яблука.
Напій з регіону Рейнгау більш повнотілий, у букеті переплітаються ноти м'яти, персика, альпійських трав та абрикос.
Вина Пфальца відрізняються чудово збалансованим тілом та виразним букетом з нюансами цитрусів, медових нот та абрикосів.
Любителі пікантних смаків та пристойного рівня алкоголю обирають екземпляри з Бадена. Це повнотілий Рислінг з пряними нотами і розкішним букетом з мармеладними, цитрусовими та бензольними нотами.
Лікер
Біттер із головою оленя на етикетці Jägermeister користується величезною популярністю далеко за межами країни. Сьогодні напій експортується у понад 135 країн. Його прийнято вживати трохи теплим, повільно потягуючи із чарочок. Шанувальники стверджують, що біттер допомагає впоратися із застудними захворюваннями, покращує самопочуття та піднімає настрій. Загалом радять приймати його майже щодня, з приводу і без.
Джин
Джин власного виробництва в Німеччині також є. Наприклад, напій марки Finsbury виробляється за рецептом 1740 року. У його складі присутні лише натуральні компоненти, серед яких трави, ягоди, квіти та плоди. Для дистиляції використовується традиційний мідний котел з кокетливою назвою «Дженні».
Виробники суворо стежать за дотриманням рецепту і стверджують, що в їхньому джині немає жодних штучних добавок, чи то масла, чи ароматизатори. А якому з німецьких алкогольних напоїв ви віддаєте перевагу? Якщо ви досі нічого не спробували, настав час це виправити. І не хвилюйтеся, вам не доведеться їхати за напоями до Німеччини, достатньо відвідати алкомаркет Vintage, де представлені найкращі зразки від німецьких виноробів. Вам обов'язково піднімуть настрій адекватні ціни, регулярні розпродажі та корисна, але при цьому безкоштовна послуга – допомога професійного сомельє. Для постійних покупців діє особлива система бонусів та знижок.