Розширювальні баки для опалення та водопостачання

Герметичність та потрібний тиск є основною вимогою для правильної роботи водяних систем опалення, систем із сонячним колектором або систем водопостачання. Для цих цілей і служать розширювальні баки як простий і недорогий розв'язок, і які на вигідних умовах завжди можна підібрати на сторінці https://teplovik.net/ua/catalog/148/rasshiritelnye-baki-dlya-sistem-otopleniya. Прості в експлуатації, але відмінно виконують свої функції! Мембрана всередині бака відокремлює воду в системі від атмосферних газів, запобігаючи їх проникненню у воду або теплоносій. Результат застосування – закрита система, не схильна до корозії та інших проблем, пов'язаних з наявністю газів у рідині.

Який розширювальний бак кращий? Якому виробнику віддати перевагу?

А тут уже покупцеві доведеться зробити вибір самостійно. Можемо лише порадити – вибір за Вами.

На ринку України найбільшою популярністю користуються німецькі розширювальні баки Reflex та голландські Flamco.

FLAMCO – один із найбільших європейських виробників, з більш ніж 60-річною історією. Наприкінці 50-х років компанія першою розробила та вивела на європейський ринок концепцію закритої циркуляційної системи опалення, в якій використовується розширювальний мембранний бак Flexcon. Сьогодні FLAMCO має у своєму розпорядженні кілька виробничих комплексів у Європі, є лідером на багатьох ринках світу. Устаткування Flamco постачається у більш ніж 70 країн світу.

Німецька компанія Reflex також є безумовним лідером з постачання обладнання для систем опалення та водопостачання. Це міжнародна компанія, що складається із 18 незалежних бізнес-підрозділів. З 1989 року підрозділ із виробництва систем опалення та водопостачання є незалежною частиною Winkelmann Group. Reflex сьогодні – це першокласна німецька якість продукції, найсучасніші виробничі технології, уважне ставлення до потреб покупців у сфері опалення та водопостачання.

Продукція обох компаній, звісно, відповідає найвищим європейським вимогам. А як інакше? Їх просто затягали б по судах прискіпливі європейські покупці, чи не так? Тобто оскільки сумніватися не доводиться, просто треба зробити усвідомлений вибір, виходячи з цінових пропозицій.

Щоб спростити покупцю проблему вибору, необхідно прояснити деякі терміни і поняття.

Зверніть увагу, що розширювальні баки забарвлюються в різні кольори: синій – для систем водопостачання, червоний – для систем опалення. Є варіанти із сірим та іншим кольором.

Що таке експанзомат?

Експанзомат (розширювальний бак) призначений для компенсації теплоносія, що розширився при нагріванні, використовуваного в системі опалення.

Конструкція зазвичай є сталевим, стійким до корозії баком, в якому приблизно посередині знаходиться еластична діафрагма. Як правило, обладнаний штуцером для створення початкового тиску, клапаном безпеки та патрубком підключення до системи опалення. Діафрагма, залежно від моделі, може бути замінною або незамінною. У першому випадку, форма мембрани нагадує грушу, ремонт і заміна якої зазвичай не являє собою жодної складності. У разі незамінної конструкції діафрагми мембрана кріпиться безпосередньо в корпусі бака, після чого бак герметизується в заводських умовах, що унеможливлює її заміну. Безперечною перевагою розширювальних баків із незамінною діафрагмою перед гідроакумуляторами для систем водопостачання зі змінною – низька вартість.

Для відкритих систем гравітаційного типу використовуються ємності у вигляді звичайної металевої або пластикової бочки, для закритих застосовуються спеціальні герметичні баки з еластичною мембраною, що монтуються у зручному для розміщення місці системи.

Без експанзомату розширюватись рідини (а вода при нагріванні розширюється) буде нікуди і вона може пошкодити трубопровід, опалювальні радіатори або вбудований в котли для опалення теплообмінник. Крім цього, якою б не була герметична система опалення, теплоносій (а це найчастіше вода або суміш води та антифризу) з неї все одно випаровуватиметься. Мембранний розширювальний бак для опалення якраз і дозволяє заповнити обсяг теплоносія за допомогою мембрани, що деформується при підвищенні тиску і "заштовхує" теплоносій назад в систему при його охолодженні, зберігаючи при цьому необхідну герметичність в системі.

Експанзомат також виконує такі функції:

  • захищає контур опалення від гідравлічних ударів;
  • можуть застосовуватись у системах водопостачання;
  • запобігає протіканню, які можуть з'явитися при стрибках тиску;
  • забезпечує довговічність усієї системи;
  • видаляє повітря із системи;
  • забезпечує високу продуктивність опалювального котла;
  • мінімізує випаровування рідини із системи;
  • можливість роботи з водою, і з антифризами.

Як розрахувати обсяг розширювального бака?

Приблизно можна так: берете об'єм теплоносія в системі і ділите на 10.

Або для більш точного розрахунку можна скористатися формулою V = (Vs * Z) / N, де:

Vs – об'єм системи опалення у літрах. Кожен 1 кВт потужності котла потрібно приблизно 15 літрів теплоносія. Наприклад, якщо котел потужністю 50 кВт, об'єм системи опалення буде приблизно 50 х 15 = 750 літрів.

Z – коефіцієнт розширення теплоносія за певної температури. Вода – 0,04; гліколеві антифризи (залежно від концентрації активної речовини) від 0,044 до 0,048. Дані дійсні за максимальної температури в системі 95°С.

N – Коефіцієнт ефективності пристрою. Якщо він не зазначений у документації до пристрою, його можна розрахувати, скориставшись формулою:

N = (Dmax - Dmin) / (Dmax + 1) де:

Dmax – максимальний тиск. Для побутових автономних систем це значення дорівнює 2,5-3 кг/см2;

Dmin – початковий тиск у повітряній камері пристрою. Ця величина дорівнює 0,5 кг/см2 кожні 5 метрів висоти системи опалення.

Отримуємо: N = (2,5-0,5) / (2,5 +1) = 0,57

Розрахуємо ємність розширювального бака для системи опалення одноповерхового будинку з котлом потужністю 50 кВт та теплоносієм вода.

V = (750 х 0,04)/0,57 = 52,63 літрів рекомендований об'єм резервуара для нашого випадку.

Монтаж мембранного розширювального бака

Не становить особливих складнощів при дотриманні певних правил:

  • установка зазвичай виконується на обратку перед опалювальним котлом;
  • відділення для теплоносія повинне розташовуватися внизу, відділення для повітря у верхній частині.

Якщо в якості теплоносія використовується гліколева суміш, то розрахунковий обсяг розширювального бака має бути збільшений удвічі. Вибирайте моделі експанзоматів тільки з регульованими запобіжними клапанами, які забезпечують безпечну роботу системи опалення.