Останніми рокамиспостерігається підвищення інтересу до застосування штучного інтелекту (ШІ) у сфері охорони здоров’я. І не дивно, адже існує попит на передові технологічні рішення, які можуть допомогти медичним працівникам у виконанні їхніх щоденних обов’язків і оптимізувати надання медичних послуг. Зокрема, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вбачає перспективу використання ШІ для діагностики та лікування з метою розробки більш персоналізованих планів лікування та дослідження залучення пацієнтів, щоб покращити комплаєнс пацієнтів і надати їм можливість брати активну участь в ухваленні рішень щодо визначеної терапії.
Фармація, що є невід’ємною частиною системи охорони здоров’я, теж відчуває на собі вплив цього сучасного технологічного «інструменту».Наприклад, виявлення та розробка лікарських засобів є трудомістким, дорогим і ризикованим процесом, що може тривати не один десяток років. Як показує практика, за допомогою ШІ тривалість цього процесу можна скоротити до кількох років, а то й менше.
АПТЕКА і ШІ: ризики чи переваги?
Очевидну користь від впровадження сучасних цифрових технологійварто відмітити й в аптечній практиці. Так,ШІдає можливість фармацевтам:
-
аналізувати великі обсяги даних пацієнтів, зокрема медичних записів, результатів лабораторних досліджень і профілів ліків;
-
визначатипотенційну взаємодію між препаратами та оцінюватипрофіль безпеки та ефективність ліків, даючи обґрунтовані рекомендації, індивідуально адаптовані під пацієнтів;
-
виявляти побічні реакції на препарати;
-
роботизувати систему відпуску лікарських засобів;
-
організувати персоналізовану систему рекомендацій щодо дозування;
-
за допомогою спеціального програмного забезпечення аналізувати, виявляти та сповіщати, коли призначений препарат відхиляється від схеми належного використання тощо (Chalasani S.H. еtal., 2023).
ВООЗнаголошує, що ШІ може навчатися на матеріалах з інформацією низької якості або з упередженою інформацією на основі раси, етнічного чи особистого походження, статі, гендерної приналежності чи віку, що може завдати шкоди людям у разі використання такої інформації.Але оскільки ШІ лише впроваджується, повністю визначити всі його переваги й потенційні недоліки неможливо, однакуже точно відомо, що за цими технологіями, які не «відчувають втоми» та мають здатність до навчання в будь-якій сфері, зокрема й фармації, наше майбутнє.
Пресслужба«Щотижневика АПТЕКА»