Багато жінок, думаючи про менопаузу, вважають, що в цей період завагітніти не можна, а отже, можна буде не оберігатися. Чи це так насправді, чи можна завагітніти під час клімаксу? Чи в період менопаузи можна не думати про можливу вагітність?

На перший погляд здається логічним, що під час менопаузи завагітніти неможливо, а отже, можна не думати про контрацептиви. Але все не так просто. І щоб розібратися, чому, важливо трохи заглибитися в жіночу фізіологію.

Що таке менопауза з фізіологічного погляду

Менопауза – це лише одна частина клімактеричного періоду. Сама собою менопауза – це припинення менструацій, причому може бути як природним (віковим), так і штучним. З віком запас яйцеклітин виснажується, а вироблення жіночих статевих гормонів знижується, менструації припиняються природним чином. У випадку, якщо була необхідна операція з видалення яєчників, говорять про штучну менопаузу, як і у разі прийому препаратів, що перешкоджають нормальній роботі репродуктивної системи (це вимушений захід при лікуванні деяких захворювань).

Клімактеричний період є досить тривалим, обчислюється від появи перших симптомів згасання репродуктивних функцій. Клімакс умовно поділяється на три етапи:

- пременопауза – час нестійкості гормонального тла, перебоїв у циклі, гормональних перебудов;

- менопауза – стійке припинення менструацій, вважається настала, якщо місячних був рік і більше;

- постменопауза – період після повного припинення менструацій та втрати здатності до дітонародження.

Щоб завагітніти, потрібна дозріла яйцеклітина. Процес виходу дозрілої яйцеклітини з яєчника називається овуляцією. Овуляція відбувається під впливом ФСГ та ЛГ – фолікулостимулюючого та лютеїнізуючого гормонів. З віком їхнє вироблення зменшується, і досягти піку концентрації гормонів у крові, необхідного для овуляції, організму вже складно. Це і є причиною перебоїв у місячному циклі.

Примітно, що передбачити, у який саме момент гормони досягти рівня, достатнього для дозрівання чергової яйцеклітини, неможливо. Таким чином, овуляція у жінки в ранньому клімаксі може наступити будь-якої миті.

Який механізм розвитку клімаксу

Функція жіночих статевих залоз поступово згасає, гормонів виробляється все менше (естрогенів, в основному), яєчники починають зменшуватися в розмірах, зморщуються, залізна тканина заміщається сполучною. До моменту припинення менструацій (тобто настання менопаузи) яєчники практично не виробляють естрогени. Цю функцію певною мірою виконують надниркові залози, але таких естрогенів в організмі значно менше.

Деякий час організм продукує підвищену кількість фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), щоб розбудити яйцеклітини, що залишилися, але з часом вироблення і цього гормону починає знижуватися. Поступово тіло пристосовується до зниженої кількості гормонів.

Чи можна завагітніти під час менопаузи

Лікарі стверджують, що овуляція (а отже, і зачаття) може наступити будь-якої миті в перші два роки після того, як у жінки припинилися менструації. Пояснюється це тим, що репродуктивна функція яєчників ще якийсь час залишається активною, тому організм зберігає здатність вагітніти. Часто буває, що після тривалої перерви місячні відновлюються, потім знову припиняються і такий перехідний стан може тривати досить тривалий час, іноді більше 10 років.

Відстежувати овуляції та рівень гормонів можна за допомогою аналізів крові. Наявність чи відсутність фолікулів у яєчниках видно на ультразвуковому дослідженні. Однак робити це постійно не лише енерговитратно, а й потребує великої кількості грошей.